KPSS ile atanan memur nasıl öğretmen olur?

Milli Eğitim Bakanlığı öğretmen atama dönemlerinde kamu kurumlarında memur olarak çalışanların öğretmenliğe alımı için kontenjan ayırmaktadır. Ancak bu kontenjanlar açılan kontenjanın yaklaşık yüzde 2’si oranındadır. Yani sınıf öğretmenliği için 1000 kontenjan açılmış ise diğer kurumlardan naklen ve açıktan atama yoluyla öğretmen alımına yaklaşık 20 kontenjan ayrılmaktadır.

Diğer taraftan memur olarak çalışanların KPSS puanı ile öğretmenlik atamalarına başvurarak daha sonra öğretmenliğe atanmaları halinde istifa ederek öğretmenliğe başlamaları mümkün değildir. Zira memur olan biri istifa ettikten sonra eğer usulüne uygun istifa eder ise 6 ay boyunca hiçbir yerde memur olarak göreve başlayamaz..

Bu çerçevede, KPSS puanı ile ÖSYM yerleştirmelerine katılan ve memur olarak yerleşen birisi KPSS10 puanı ile öğretmenlik atamalarına başvuramaz.

Bu kişinin öğretmenlik atamalarına naklen atama (kurumlar ararsı atama) yoluyla başvurması gerekmektedir. Diğer kurumlarda memur olarak çalışan memur durumunu gizleyip Kpss10 ile başvursa, yerleşmesi üzerine de istifa edip öğretmenlik kadrolarına başlasa, bu durumun tespit edilmesi halinde öğretmenlik görevine son verilecektir. Zaten MEB’in kullandığı internet sistemi sayesinde de Emekli Sandığı’nda aktif çalışan olarak kaydı olan birisi “ilk atama usulü” ile atanmak için başvuruda bulunamayacak, sayfası açılmayacaktır.

Bu halde kişi memurluğu kaybeder hem de öğretmenliği. Bu durumdaki kişiler memuriyet görevlerine devam etmekte iseler MEB’in atama dönemlerinde “kurumlar arası atama” kontenjanına başvurmalıdırlar.

kaynak: memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş