ÖSS Sınav Sistemi 2009'da Tamamen Degişiyor !


İmam hatip (İHL) ve meslek lisesi öğrencilerine 1999'dan itibaren üniversiteye girişte farklı katsayı uygulayan YÖK, dün bu durumun "kişisel başarıyı engellediğini ve cezalandırdığını" açıkladı. Farklı katsayıları şimdilik kaldırmayan YÖK, yükseköğretime geçişin tümüyle değiştirilmesini kararlaştırdı.YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan başkanlığında dün ikinci kez yapılan genel kurul 17 üyeyle toplandı. Bakanlar Kurulu ve Cumhurbaşkanlığı kontenjanlarından yapılan son atamalardan sonra iktidar yanlısı olduğu iddia edilen 11 üyenin tümü, "karşı kanat" olduğu savunulan 9 üyenin ise 6'sı toplantıya katıldı. Toplantıdan sonra yapılan açıklamada, farklı katsayı ilk kez eleştirilirken, ÖSS'nin 2009'da değiştirileceği belirtilerek, şöyle denildi: "Katsayı cezalandırıyor". Üniversiteye giriş sisteminde sadece bir sınavın sonuçları ile Ortaöğretim Başarı Puanı'nın ölçüt olarak kullanılması öğrencilerin niteliklerinin göz ardı edilmesi sonucunu doğurmakta ve çoktan seçmeli sorularla öğrencilerin analiz, sentez ve değerlendirme yapabilme yetenekleri yeterince ölçülememektedir.Ayrıca katsayı uygulamasının uygulandığı şekliyle günümüzde kişisel başarıyı engellemeye ya da cezalandırmaya dönüşmüş olması, sisteme yönelik ciddi eleştiriler arasındadır. Toplumun bütün kesimlerinde paylaşılan bu ve benzeri değerlendirmeler yeni sistem arayışını gerekli kılmaktadır. Katsayıların değiştirilmesi yerine ülkemizin ihtiyaçları doğrultusunda, sivil toplum örgütlerinin ve konunun bütün ilgililerinin görüşlerine önem veren, 2009 öğretim döneminde uygulamaya konulacak biçimde kapsamlı yeni çalışmanın yapılmasına karar verilmiştir."


Türbanlı fotoğraf

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan'ın katıldığı toplantıda ÖSS kılavuzu onaylandı. Kılavuzda öğrencilerin sınava türbanla girip giremeyeceğine yönelik değişiklik yapılmadı. Kurulda, ÖSS başvurularında türbanlı fotoğrafın kabul edileceği ve öğrencilerin sınava türbanla katılabilecekleri yönünde görüş ağır bastı.2009'da sınav sisteminin "olgunluk sınavı" çerçevesinde değiştirileceği öğrenildi. 10, 11 ve 12. sınıf sonunda yapılacak olgunluk sınavlarında alınan puanlara öğrencilerin üniversitelere yerleştirileceği sistem için YÖK, sivil toplum örgütleri, ÖSYM ve MEB'e öneri sunacak.


Kaynak : milliyet

2 yorum:

 1. yani bu kararla sayısal sözel veya ea mezunu fark etmeden isteyen istediği lisans programını tercih edebilecek mi?bunu mu anlamamız gerekir?örneğin ben matematik yani sayısal mezunuyum ama hukuk okumak istiyorum.alan dışından girdiğimde katsayım 0.3 olacak yani kazanmam imkansız gibi alanımda bir bölünmtercih edersem katsayım 0.8...yani bu katsayı cezalandırmasını kaldıracaklar mı?ben sayısal mezunuysamlisans eğitimimi sayısal yapmak zorunda değilim ki?katsayı cezalandırmasısını kaldırsınlar artık istediğimiz bölümü tercih edebilelim.teşekkürler...

  YanıtlaSil
 2. Sayın FIRAT,
  öSYM sanırım önümüzdeki yıl büyük değişiklikler yapacak. Sizin bahsettiğiniz katsayı probleminde de değişiklikler olabilir. Anladığım kadarıyla, her alana ayrı sınav uygulaması başlatmayı düşünüyorlar. Örneğin Fen-Matematik alanları, Sosyal bilimler alanları, Eşit Ağırlık alanları için ayrı sınavlar yapılacak. Yani her öğrenci kendi alanındaki öğrenciyle rekabet edecek.
  Diğer bir bilgi de ÖSS sınavını ALES ya da KPSS gibi yılda birkaç kere yapılmasıdır. ÖSYM bu sistemi bu yıla yetiştiremediği için küçük değişikliklerle yetinmiş.

  Başarılar dilerim...

  YanıtlaSil

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş