Danıştay askerdeki öğretmen adaylarının tercih yapamamasını hukuka uygun bulmadı

Danıştay 12. Dairesi , Eğitim Sen tarafından, "2008-2 öğretmenlik atama kılavuzunun iki maddesinin yürürlüğünün durdurulması" istemiyle açtığı davada önemli bir karar verdi. MEB, bilindiği üzere "online başvurularda adayların askerde olup olmadığını görebiliyor ve askerde olanların başvurularını kabul etmiyordu." Danıştay bu işlemin yürürlüğünü durdurmuştur. Diğer taraftan Danıştay "sözleşmeli öğretmenlerin 1 yıl boyunca kadrolu öğretmenliğe başvuramaması uygulaması getiren kılavuz hükmünü ise iptal etmemiştir."


T.C. DANIŞTAY ONIKINCI DAIRE Esas No : 2008/5874
Davaci ve Yurutmenin Durdurulmasini Isteyen : Egitim ve Bilim Emekcileri Sendikasi, Cinnah Cad. Willy Brant Sok. No:13, cankaya/ANKARAVekilleri : Av. Zuhal colak, Av. Mahmut Nedim Eldem, ayni yerde

Davali : Milli Egitim Bakanligi/ANKARA
Davanin Ozeti: Milli Egitim Bakanligi, Personel Genet Mudurlugunun 5.8.2005 tarihinde yayimladigi, Ogretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kilavuzunun (2008-2) Genel Aciklamalar başligi altinda yer alan 2.6.maddesindeki; "... .kadrolu yada..." ve 2.7.maddesindeki ...halen silah altinda bulunanlar ile... ' ibarelerinin iptali ve oncelikle yurutulmesinin durdurulmasina karar verilmesi isteminden ibarettir.
Daniştay Tetkik Hakimi : Metin caglar
Duşuncesi : Yurutmenin durdurulmasi isteminin reddi gerektigi duşunulmektedir.
Danıştay Savcısı : Yaşar Ugurlu
Duşüncesi : Yurutmenin durdurulmasina karar verilebilmesi icin, 2577 sayili Idari Yargilama Usulü Kanununun 27 nci maddesinde ongorulen koşullarin gercekleşmedigi anlaşildigindan, istemin reddi gerekecegi düşünülmektedir.

TURK MILLETI ADINA
Hükum veren Daniştay Onikinci Dairesince, davali idarenin birinci savunmasinin geldigi gorulerek icin geregi düşünüldü:

Dava; Milli Egitim Bakanligi, Personel Genet Mudurlügunun 5.8.2005 tarihinde yayimladigi, 2008-2 Ogretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kilavuzunun Genet Aciklamalar başligi altinda yer clan 2.6. maddesindeki; "..kadrolu ya da..." ve 2.7. maddesindeki;".. .halen silah altinda bulunanlar ile..." ibarelerinin iptali istemiyle acilmiştir.

Dava konusu Kilavuzu 2.6. maddesinde yer aian, "... ..kadrolu yada..." ibaresinin yurutülmesinin durdurulmasina karar verilebilmesi icin, 2577 sayih Idari Yargilama Usulu Kanununun 27. maddesinde ongorulen koşullarin gerceklemmedigi anlaşildigindan bu kisma yonelik olarak yurutmenin durdurulmasi isteminin reddine karar vermek gerekmektedir.

Kilavuzun 2.7. maddesinde yer alan, "... .halen silah altinda bulunanlar ile..." ibaresinin yurutülmesinin durdurulmasina karar verilmesi istemine gelince: 657 sayili Devlet Memurlari Kanununun 48/A-6 maddesinde; askerlik durumu itibariyle; askerlikle ilgisi bulunmamak, askerlik çagina gelmemiş bulunmak, askerlik çagina gelmiş ise muvazzaf askerlik hizmetini yapmiş yahut ertelenmiş veya yedek sinifa gecirilmiş olmak şartlarini taşıyanlarin memurluk gorevine atanabilecekleri hükum altina alinmiştir.

Milli Egitim Bakanligi Ögretmenlerinin Atama ve Yer Degiştirme Yonetmeliginin "Atama Sartlari" başlikli 6. maddesinde de; ogretmenlik gorevine atanacaklarda, 657 sayili Devlet Memurlari Kanununun 48. maddesinde belirtilen genet şartlar yaninda ozel şartlarin da aranacagi, "Başvuru ve tercihler" başlikli 12. maddesinde ise; ogretmenlik icin başvuracaklarda aranacak şartlar, kimlerin başvuruda bulunabilecegi, başvuru yeri, suresi ile başvuruda bulunacaklarda istenecek belgeler ve atamaya ilişkin diger hususlarin Bakanlikca hazirlanacak kilavuzda belirtilecegi, ogretmenlik icin bu Yonetmelikte belirtilien genel ve ozel şartlari taşiyanlarin başvurularinin kabul edilecegi hukum altina alinmiş bulunmaktadir.

Dava konusu 2008-2 Ogretmenlik İçin Bapuru ve Atama Kilavuzunun "Genel Aciklamalar" başlikli 2.7 maddesinde; "Kadrolu ve sozleşmeli ogretmenlik icin yapilacak başvurularda; askerlik hizmetini tamamlamiş, en erken Aralik-2008 celbine kadar erteletmiş ya da bu hizmetten muaf olma şartı aranacaktir. Halen silah altinda bulunanlar ile bakaya kalmiş olanlarin başvurulari kabul edilmeyecektir." hukmune yer verilmek suretiyle halen silah altinda bulunanlarin, başka bir ifade ile askerlik gorevini ifa etmekte olanlarin kadrolu yada sozleşmeli ogretmen olarak atanmak istemiyle yapacaklari başvurularinin kabul edilmeyecegi kuralina yer verilmiş olup, gorulmekte olan dava da bu duzenlemenin iptali istemiyle acilmiş bulunmaktadir.
657 sayili Devlet Memurlari Kanununda memuriuga atanacaklar icin aranmasi gereken genel ve ozel şartlar duzenlenmiş, memurliaga atanmak icin yapilacak başvurularda ne gibi şartlarin aranmasi gerektigi yolunda herhangi bir duzenlemeye yer verilmemiş olmasi karşisinda, memurluga atanma aşamasinda aranilacak şartlarin daraltilmasi suretiyle Kanunda yer almayan şartlarin kilavuzla duzenlenmesinde hukuka uyarlik bulunmamaktadir.

Aciklanan nedenlerle, uyuşmazligin niteligine ve davanin durumuna gore, 2577 sayili Idari Yargilama Usulu Kanununun 27. maddesinde ongorulen koşullarin gerceklesmiş olmasi nedeniyle, 2008-2 Ogretmenlik İçin Başvuru ve Atama Kilavuzunun Genel Aciklamalar bölümünün 2.7 maddesinde yer alan, "... ...halen silah altinda bulunanlar ile... ibaresinin yurutulmesinin durdurulmasina, davanin, anilan Kilavuzun 2.6. maddesinde yer clan, "... .kadrolu yada... ." ibaresinin yurutulmesinin durdurulmasinin karar verilmesi istemine ilişkin kismi yonunden ise, sozkonusu Kanunun 27. maddesinde ongorulen koşullar gercekleşmemiş oldugundan bu kısma yonelik yurutmenin durdurulmasi isteminin reddine usulde ve esasta oy coklugu ile, 24.11.2008 tarihinde karar verildi.

Başkan
Uye Uye Uye Uye
Yucel A. Cretin Efser Erkan Mevlut IRMAK ZONGUR KOQAKOOLU
CANTEKIN ÇETINKAYA
(X)
.......
Yorum: Askerdeki öğretmen adayı arkadaşlarımızın mağduriyetine son verebilecek bir karardır. Özellikle, Aralıkta askere giden kısa dönem arkadaşlar, bu karar MEB tarafından uygulanırsa, bu arkadaşların şubatta tercih yapabilme ihtimalleri doğar. Yani, mayısta da askerlikleri bitecek ve yeni görevlerine başlayabileceklerdir. Bu durum öğretmen eksiği açısından pek de sorun yaratmaz. MEB, ücretli öğretmenlikle eğitim gemisini yürütmeyi iyi bildiği için, bu arkadaşlar askerden dönene kadar sınıflar da boş kalmaz. Bu yüzden kazanılmış hakkın MEB tarafından alıkonulmaması gerekir.
"MEB'in Danıştay kararlarından sıyrılma uyanıklığı umarım bu olayda yaşanmaz."
Bu kararın askerde olan arkadaşlara hayırlı olmasını dilerim.
Üzeyir KADIOĞLU
...
haber kaynağı: memurlar.net
...

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş