2012 YILINDA ÖĞRETMEN AÇIĞI 400 BİN OLACAK


Türkiye önümüzdeki beş yıl içinde işsiz öğretmenler ordusu ile karşı karşıya kalacaktır. Bugün elinde öğretmen diploması tezsiz lisans belgesi bulunan işsiz öğretmen sayısı 200 bini geçmiştir.

Her yıl 40 bini eğitim fakültelerinden 50 bini diğer fakültelerden mezun olmak üzere 90 bin kişi öğretmenlik için hazırlanmaktadır. Bu rakamların gösterdiği en açık ve belki de en acı gerçek, bugünkü fakülte giriş kontenjanları esas alındığında 2012 yılında işsiz öğretmen adayı sayısının 400 bini aşması olacaktır. Bugünkü öğretmen açıklarını kapatmak için önümüzdeki 5 yılda 150 bin öğretmen ataması yapılsa bile, 250 bin öğretmen işsiz kalmaya devam edecektir. Eğer şimdiden gerekli önlemler alınmazsa yarın hem eğitim sistemimiz, hem de öğretmen adayları açısından çok geç olacaktır. Öğretmen açığını kapatacak yeterli atamanın yapılmaması eğitimin niteliğini düşürürken aynı zamanda binlerce öğretmen adayını işsizliğe, umutsuzluğa ya da düşük ücretle, iş güvencesinden yoksun olarak çalışmaya itmektedir.

Eğitim Sen, herkese kadrolu, iş güvenceli çalışma hakkının tanınmasını savunmaktadır. Yıllardır kararlılıkla sürdürdüğümüz eğitimde ihtiyaç kadar, iş güvenceli ve kadrolu öğretmen istihdamı mücadelemizi, tüm güvencesiz eğitim emekçileri ve işsiz öğretmen adayları ile birlikte sürdürmeye devam edeceğiz.


Kaynak: Eğitim-Sen


.........................................


ATAMALARLA İLGİLİ ANKETİMİZE KATILIN !


.........................................


.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş