Düz lise mezunları, meslek liseli olabilecek

GENEL lise mezunu olup da iş bulamayanlara 16 ayda meslek öğretilecek. Eğitimi tamamlayanlar, meslek lisesi mezunlarının tüm haklarından yararlanacak.

İzmir’de ilk uygulamanın başlayacağı Çiğli 75.Yıl Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Sadettin Dumlu, ücretsiz eğitimle ilgili şunları söyledi:

“Kayıtlar 30 Nisan’a kadar açık. Önümüzdeki yıllarda diğer meslek okulları da bu eğitime geçecek. Genel lise mezunlarının, üniversiteyi kazanma oranları yüzde 20 civarında. Kalan yüzde 80′nin yaşı 20′ye gelmiş oluyor. Üniversiteye giremiyor, mesleği olmadığı iş bulması da zor. O saatten sonra bir ustanın yanında meslek öğrenme şansı yok gibi. İşte bu kesime Milli Eğitim Bakanlığı bir hak verdi. İzmir’de ilk biz uyguluyoruz. Ama çeşitli illerde bu sistem 4,5 yıldır uygulanıyor.

40 BAŞVURU VAR

Genel lise mezunu olup işe giremeyen gençleri davet ediyoruz. 14-16 ay arasında değişen bir eğitim. Meslek lisesi öğrencilerinin tüm derslerini görecekler. Öğrencinin bir yılda gördüğü meslek derslerini bir dönemde görecekler. Bu kurs gibi değil, normal bir okul eğitimi. Aralarında üniversite mezunlarının da bulunduğu 40 başvuru var.”

Yüksek okula gidebilecekler

Bilgisayar, elektronik elektrik, metal teknolojisi, mobilya dekorasyon bölümlerinde eğitimlerini tamamlayanlar, endüstri meslek lisesi diploması sahiplerinin haklarından yararlanabilecek. Örneğin iki yıllık meslek yüksek okullarına sınavsız girebilecek. Eğitim, hafta içi saat 17.00′den sonra, cumartesileri tam gün.

kaynak: egitimcihaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş