Bu kurumlar ne iş yapar ?

Yıllardır işsiz öğretmenlerin sosyal sorun haline geldiğini duyurmaya çalışıyoruz. Eğitim sisteminin çarpıklığından, siyasal erklerin tutarsız politikalarından bahsediyoruz. Bu sorunların çözümünün köklü sistem değişimi ile olacağını söylüyoruz.


İşte bu anlamda, eğitim sistemine yön verecek kurumsal yapılarımızı sorgulama ihtiyacı hissediyor insan.Ülkemiz eğitim teşkilatlanmasında göze çarpan bazı kurumların isimlerine bakıldığında bile öğretmen yetiştirme sisteminin çözüm mercii olduklarını anlamamız mümkündür. Ne gariptir ki bu kurumlar isimlerine hiç de hizmet eder görünmüyor.

İşte bu kurumlardan bazıları :

1- MEB Öğretmen Yetiştirme ve Eğitimi Genel Müdürlüğü (http://oyegm.meb.gov.tr/anasayfa.htm)

2- MEB Strateji Geliştirme Başkanlığı ( http://sgb.meb.gov.tr/ )

3- MEB Yüksek Öğretim Genel Müdürlüğü (http://yogm.meb.gov.tr/)

4- YÖK Öğretmen Yetiştirme Türk Milli Komitesi (http://www.yok.gov.tr/hakkinda/ogretmen_komitesi.htm)


Bu kurumların kuruluş amaçlarına baktığınızda öylece kalıyorsunuz. “Mademki amacınıza hizmet etmiyorsunuz, siz ne iş yaparsınız” demekten kendimi alamazsınız. Siyasî yapının bu kurumların üretken olmasını engelleyebileceği durumları yok saymıyorum. Fakat, her iktidarın kendi kadrolarıyla çalıştığını düşünürsek, en azından çözüm için projeler geliştirip bunları üstlerine sunmaları zor olmayacaktır. Biz de, “bu kurumlar öğretmen yetiştirme sistemini düzenlemek için bu projeleri sundu, ama yönetimler kabul etmedi.” diyebiliriz.


Hey güzel ülkem!

Senin kadar zengin bir kaynağa sahip olup da bu kaynağı fütursuzca savurma başarısını nasıl gösteriyor bu zihniyet.


Yorum sizindir…


( Bu yazı " Guncelegitim.com , Memuruz.net , Yenikampus.com , Memuruz.biz , Genckampus.com , Sinifogretmeniyiz.biz " de de yayınlanmaktadır.)

...


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş