İşsizlikte dünya lideriyiz

Türkiye işsizlikte dünya liderliğine yerleşti.İşte ayrıntılar...
Türkiye dün açıklanan ocak ayı işsizlik oranı ile dünya liderliğine yerleşti. İşsiz sayısı resmi rakamlarda bile 3 milyon 650 bin kişiye ulaşırken ekonomistler, bu sayının henüz tarihi zirve olmadığını belirtiyorlar.

Türkiye ocak döneminde geçen yıla göre 3,9 puan artarak yüzde 15,5'e ulaşan işsizlik oranıyla, ocak ayı verileri açıklanan dünya ülkeleri sıralamasında birinci sıraya oturdu. Bir yılda 1 milyon 59 bin kişi işsiz kaldı. İşsiz sayısı resmi rakamlarda bile 3 milyon 650'ne çıkarken, ekonomistler bu oranın henüz tarihi zirve olmadığını vurguluyor.

Türkiye'deki işsizliğe ne krizin merkezi Amerika ne de Avrupa'da kriz yüzünden batan ülke adını alan İzlanda yetişebildi. Tarım dışı işsizlik de yüzde 19'a çıkarak rekor kırdı. İşsizlerin 527 bin kişisi ocak döneminde işten çıkartılanlardan oluştu.

Ekonomide ilk çeyrekte beklenen yüzde 10 seviyelerindeki küçülme de işsizliği artırıcı yönde etki yapacak. Hükümetin yeniden düzenlediği ekonomi programında yüzde 13,5 olarak verilen yıl sonu hedefi de hükümetin kısa vadede işsizlik için çözümü olmadığı gösteriyor. İşsizliğin yüzde 14-15 seviyelerinde kronikleşmesi sürpriz olmayacak.

Şubatta sanayi üretimindeki yüzde 23,7'lik küçülme şubatta işsizlikte çok daha yüksek oranlarla karşı karşıya kalınacağının da habercisi. Ayrıca hizmet sektöründe istihdam artış hızının yavaşlaması da işsizlik oranı için kötü haber.

Türkiye'nin en önemli sorunu olan istihdamda, önümüzdeki iki yılda yaprak kımıldamayacak. Hükümetin yeniden düzenlediği ekonomi rakamalarına göre 2008 sonunda 21 milyon 513 bin olan istihdam edilen kişi sayısı, 2011 sonunda dahi 21 milyon 660 bin kişiyi aşamayacak. Ekonomistler, hükümetin sadece 147 bin kişilik istihdam sağlamayı hedeflediği iki yıl boyunca işsiz sayısında ise 1 milyon kişilik artış olacağını belirtiyor.

Milliyet

...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş