Memura zam belli oldu !

Memurlar ne kadar zam alacak? İşte yanıtı :

Küresel kriz, enflasyonu hedefin de altında çekecek.Buna karşılık memur ve memur emeklilerine, gerçekleşenden daha yüksek olan enflasyon hedefi kadar zam yapılacak...

Dün açıklanan Katılım Öncesi Ekonomik Program"a (KEP) göre kriz nedeniyle enflasyon hedefin altına inecek ama memur maaşlarına enflasyon hedefi dikkate alınarak zam yapılacak. Bu sayede, özel sektörde çalışanların önemli bölümü kriz nedeniyle sıfır zamma razı olmak zorunda kalırken, memur ve memurlar gerçekleşecek enflasyonun da üzerinde zamma kavuşacak.

ZAM YÜZDE 7,5

Programda krizin bütçe üzerindeki etkilerini hafifletmek için kamu harcamalarında bazı önlemler alınacağı ifade edilirken, memur maaşlarının bu önlemlerin dışında tutulacağı vurgusu, “Kamu kesiminde maaş ve ücretler hedeflenen enflasyon oranında artırılacak” şeklinde garantiye alındı.

Buna göre kamu çalışanları bu yıl enflasyon hedefi olan yüzde 7,5 kadar zam alacak. Ancak gerek MB Merkez Bankası gerek KEP"te enflasyonun krizin etkisiyle bu hedeflerin çok altında kalması bekleniyor. Yani memur ve memur emeklisi yılın ikinci yarısında daha önce yüzde 7.5 üzerinden belirlenen zammı alacak.

İŞÇİ EMEKLİSİNE YOK

Kriz, emekli maaşlarına ise farklı etki yapacak. Memur emeklileri de tıpkı memurlar gibi krizden kârlı çıkarken, enflasyon kriz nedeniyle düştükçe SSK ve Bağ-Kur emeklilerinin zammı da düşecek. Çünkü KEP"te SSK ve Bağ-Kur emeklilerine gerçekleşen enflasyon oranında zam verileceği ifadesi yer aldı.

Yani yılın ikinci yarısı için işçi ve Bağ-Kur emeklilerine ilk yarıda gerçekleşen enflasyon kadar zam yapılacak. Yılsonunda da ikinci 6 aydaki enflasyon zam olarak verilecek. Bu arada programda kamu kurum ve kuruluşlarına yeni personel alımında genişlemeye gidilmeyeceğine de dikkat çekildi.

Erdoğan SÜZER/ ANKARA

...

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş