Yurtkur'dan Kredi Alanlar DİKKAT !

220 bin mezuna icra takibi başlatıldı !

Devlete 1.8 milyar lira kredi borçları var

“Bugün elime 2500 TL"lik güzel bir borç ulaştı. Bekliyordum zaten ama en azından bu kadar çabuk beklemiyordum. Memur bile olamadık. Zaten okuduğuma da bin pişmanım okuduklarımız da uçtu ama borç uçmamış”

İşte bu sözler M.A isimli bir üniversite mezununa ait. O, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (YURTKUR) kredi alan ancak mezun olduktan sonra bu borcu geri ödeyemeyen ve haciz kıskacına giren yaklaşık 220 bin üniversite öğrencisinden sadece biri...

Üniversite mezunlarının bugünlerde sadece iş bulmak ile değil devlete olan kredi borçları da boğuşmak zorunda kalıyor. Son verilere göre Kredi ve Yurtlar Kurumu'na borçlu sayısı 1 milyon 700 bin"i geçti. Borçları geri ödeme durumunda bulunanların sayısı ise 1.4 milyon"a ulaştı. Borcun rakamsal değeri ürkütücü seviyede; Toplam borç 1.8 milyar, icralık borç ise 300 milyon lira..Öte yandan geçen yıllara oranla borcunu düzenli ödeyen sayısı üç kat gerilerken, hiç ödemeyenlerin sayısı da 5 kat arttı. İşte rakamlarda yaşanan bu şişme nedeni ile YURTKUR'un boş durmadığı ortaya çıktı.

BORCUNU ÖDEMEYENE HACİZ GELİYOR

SSK, Bağ- Kur ve Emekli Sandığı nezdinde geniş çaplı bir araştıra başlatan Müdürlük, özellikle çalışır durumda olan ancak borcunu ödemeyen gençleri tespit etti. Bu tespitin ardından yüz binlerce kredi borçlusu öğrencinin maaşları üzerinden bu borç tahsil edilmeye başladı. YURTKUR yetkilileri ayrıca kredi alan öğrencilerin borçlarına, Türkiye İstatistik Kurumu üretici fiyat endeksindeki artış oranında ekleme yapıyor. Parasını ödemeyenler varsa kefillerine de başvuruluyor. YURTKUR yetkilileri bugüne kadar kaç kişiye haciz işlemi uygulandığı konusunda ise bilgi vermiyor

KİŞİ BAŞI BORÇ 2 İLE 8 BİN LİRA ARASINDA

Yükseköğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu, 'öğrenim' ve 'katkı' olmak üzere öğrencilere iki tür kredi veriyor.. Ve her bir gencin ortalama borcu 2 ile 8 bin lira arasında değişiyor. Ancak kredi borcu bulunanlar konusunda af çıkarılıp çıkarılmayacağı konusunda ise herhangi bir açıklama yapılmıyor. “Mevcut durumun değiştirilmesine yönelik şu an itibariyle yürütülen herhangi bir çalışma bulunmamaktadır" diyen yetkililer bu konuda kendilerine her gün yüzlerce faks geldiği bilgisini de veriyor.

MEZUN OLDUKTAN 2 YIL SONRA BAŞLIYOR

Katkı ve kredi borcu okulun normal bitim süresinden başlayarak iki yıl içerisinde ve kredi aldığın sürenin yarısı kadar sürede üçer aylık taksitler halinde ödeniyor. Bu plan dahilinde ödenemediği takdirde de kişiye haciz geliyor. Ödemelerini gecikmiş olarak yapmak isteyenler ise aylık yüzde 2.5 faiz oranı ile karşılaşıyor.

2005"TE TAHSİLATA HIZ VERİLDİ

1962-2002 yılları arası 27,4 Milyon YTL kredi tahsilatı yapabilen YURTKUR bu tarihten itibaren borç tahsilatına hız verdi. 2003 yılında 23,9 Milyon YTL, 2004 yılında 88,2 Milyon YTL, 2005 yılında 164,2 Milyon YTL, 2006 yılında 238 Milyon YTL, 2007 yılında 371,9 Milyon YTL olmak üzere, son 5 yılda 886,2 Milyon YTL tahsilât yapmayı başardı. 2008"de de sıkı denetimler sürdü ve 350 milyon liraya yakın tahsilât yapıldı. Krizin etkisi ile ödemelerde zorlanan gençleri de haciz korkusu sardı.

BİNLERCE FORUM SAYFASI OLUŞTURULDU

Öte yandan icra takibi ile boğuşan gençler çareyi internette açtıkları forum sayfalarında arıyorlar. Seslerini duyurmak için binlerce yorum yazan ve gençlerin ortak isteği ise borçların ertelenmesi, faizin kaldırılması ve toplu bir affın gündeme gelmesi yönünde.

“Arkadaşlar bugün elime 2500 TL"lik güzel bir borç ulaştı. Bekliyordum zaten ama en azından bu kadar çabuk beklemiyordum. Devlet krizden çıkma yolu olarak her fırsatı değerlendiriyor maşallah… Memur bile olamadık. Zaten okuduğuma da bin pişmanım okuduklarımız da uçtu ama borç uçmamış”

“Benim de anapara 350 lira, faiziyle 1500 lira borcum var, icralığım”

“Büyük bir kurum olsan borcunu silerlerdi..ama işsiz bir üniversite mezunuyum...affetmetmediler.”

“Arkadaşlar almayın bu kredileri üniversite bitirdikten sonra çoğumuz işsiz güçsüz geziyoruz başınıza bela olur işiniz olsa bile ödemesi güç.”

“İşimiz zor ben avukatıma gittim icra takibine girer dedi”

“Bende bu dertten muzdaripim. Ödemem aralıkta. 3000 TL"de benim var.!

"Amcam bana kefil olmuştu. İşyerine haciz kağıdı ulaşmış. Yerin dibine geçtim"

YURTKUR'UN YILLAR İTİBARİ İLE TAHSİLÂT TUTARLARI
YILLAR TOPLAM TAHSİLAT (Milyon YTL)
1962-2002 27,40
2003 23,90
2004 88,20
2005 164,20
2006 238,00
2007 371,90
2008 350.45
TOPLAM 913,60

Kaynak: memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş