30 bin öğretmen kadrosu ihdası ne anlama geliyor?

21 mayıs 2009 tarihi itibariyle, Bakanlar Kurulu tarafından Meclise önemli bir kanun tasarısı sevk edilmiştir. Tasarının tam metnine bugün ulaştık. Kanun tasarısına göre 30 bin yeni öğretmen kadrosu ihdas edilmektedir.

Kadro ihdası ne anlama gelir?

Kadro ihdasları, ilgili kurumun kısa ve orta vadede ortaya çıkacak ihtiyacını gidermeye yöneliktir. Meclise sevk edilan kanun tasarısının yasalaşması sonrasında kadro dağılımı denen teknik bir işlem yapılacaktır. Bu işlemlerin bu yıla yetişmesi mümkündür. Ancak, kadro ihdası, hemen bu yıl, 30 bin daha kadrolu öğretmen alınacağı anlamına gelmemektedir.

Zaten aşağıda yer alan kanunun genel gerekçesinde de, 30 bin kadrolu öğretmen alımının hemen bu yıl olacağına dair bir açıklama yer almamaktadır.

Diğer taraftan, kadro ihdası ile Bakanlığa tahsis edilecek öğretmen kadroları; sadece açıktan öğretmen alımında (KPSS yolu) değil, naklen öğretmen alımı veya illere yapılacak tahsis ile eş durumu veya sağlık durumu özürlerinde de kullanılabilir.

Dolaysıyla, MEB'den aksi önde bir açıklama yapılmadığı sürece, söz konusu düzenlemenin 30 bin öğretmen DAHA alınacak şeklinde algılanmaması gerekmektedir.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş