Bakan Çubukçu'nun iki önemli konuya ilişkin açıklaması

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu NTV'deki "Can Dündar Soruyor: Neden?" programına katıldı. Hatırlanacağı üzere Bakan Hüseyin Çelik bir program dahilinde sözleşmeli öğretmenlere kadro verileceğini ifade etmişti. Hem bu soru hem de eş durumuna ilişkin konu, yeni Bakana da soruldu.

Can Dündar: Gençlik bayramında gençlerin milli eğitim bakanıyla buluşması devam ediyor. Onlardan soruları almaya devam edeceğim ama ara vermeden önce söylediğim ve bizim de 3 bine yakın mesaj bekleyen sözleşmeli öğretmenlere kadro verilecek mi meselesine bir açıklık getirirseniz kısaca.

Nimet Çubukçu: Tabi hızla açıklık getireceğim bir konu olmadığı için, hızla açıklık getirmeyerek konuyu, yani şimdi aslına bakarsanız sözleşmeli öğretmen istihdamının neden olduğu bir faktör vardı. Az önce gençlerimizin çoğunun da dile getirdiği gibi bir kere eğitim alanı haklarından eşit olarak yararlanabilmesi için gençlerin ülkenin her yerinde öğretmen ihtiyacının karşılanması gerekiyor. Dolayısıyla bir öğretmenin Türkiye'nin her yerinde bu anlamda görev yapması ve yaptığı bu görev nedeniyle de yani bu sözleşmeli öğretmen istihdam etmenin bir mantığı vardı ve gelinen noktada evet bir takım sorunlar yaşanıyor ve bu yaşanan sorunların çözümü için de talepler var. Yani bana da çok yoğun olarak geliyor, bu konuyu şu anda bugünden yarına çözeceğim sözünü vermek için çok erken. Bakanlık olarak bu anlamda bir söz veremem ama konunun hassasiyeti nedeniyle öncelikle şunu söyleyebilirim ki onların yaşadıkları problemlere karşı asla duyarsız bir insan değilim ve duyarsız bir hükümet değiliz. Dolayısıyla sorunlarının çözümü konusunda da bir gayret sarfedeceğimi ifade etsem yeterli olur herhalde.

Can Dündar: Teşekkür ederiz. Bir de şey var yine çok yoğun sorulan; ne olur eşimizden bizi ayırmayın soruları.

Nimet Çubukçu: Aynı, sözleşmelilerle ilgili yine.

Can Dündar: Evet yani siz kişisel olarak da aslında siz İstanbul'da yaşıyordunuz bildiğim kadarıyla aile ...

Nimet Çubukçu: Evet şimdi aile olarak daha ayrıyız. Şimdi aslında yine aynı nedenle yani orada işte belli bir ilin belli bir ilçesinde fizik öğretmeni ihtiyaç var. Eskiden de bunlar olurdu hepimiz biliyoruz yani ilk 1, 2., 3. sınıfları bir öğretmen okutuyor, 5, 6, 7'yi bir öğretmen okutuyor, çocuklar ne İngilizce eğitimi, ne matematik, alan derslerinin hiçbirini alamadan mezun oluyorlardı. Bu biraz da bir zorunluluktan kaynaklanan bir uygulama. Yani çok istenen değil, keşke ülkemizin her yerinde herkes görev yapabilse bu anlamda da buna gerek kalmasaydı ama burada gereklilik, zorunluluk üzerine o oluştu. Öğretmen açığımızı kapattıkça yani genel manada kapattıkça bu bölgeler tamamen eşitlendikçe uygulamalar tabiki esnetilebilir ama en çok önem verdiğim konuların başında geliyor bir ailenin bir arada olması, elbette onların ayrı olmalarını arzu etmeyiz, inşallah ama ama üç nokta.

Can Dündar: Bakacağız diyorsunuz. Evet henüz iyi bir haber veremiyoruz bu mesaj sahiplerine ama sayın bakanın gündemine aldığını ve ilgileneceği vaadini hiç olmazsa buradan dile getirmiş olduk

Nimet Çubukçu: Evet.

Memurlar.Net


...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş