ÖSS 2010 yılında iki aşamalı olacak

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, üniversiteye giriş sınavının 2010 yılından itibaren iki aşamalı olacağını belirterek, "Puan türlerini artırmak istiyoruz" dedi.

İki aşamalı bir sınav sistemi olacağını açıkladı
Prof.Dr. Yarımağan, Kültür Üniversitesi'nde gerçekleştirilen "Değişen ÖSS Sistemi" konulu konferansa katıldı. 2010 yılında "Üniversiteye Giriş Sistemi"nin detaylarıyla anlatıldığı konferansta söz alan Prof.Dr. Ünal Yarımağan, 2010 yılından itibaren iki aşamalı bir sınav sistemi olacağını açıkladı.

Prof.Dr. Ünal Yarımağan, "Bu sınav sistemiyle, yetersizliklerin ortadan kaldırılmasını istiyoruz. Amaç adayların sosyal bilimler, fen bilimleri gibi programlardaki başarıları ile tarih, coğrafya, kimya ve fizik gibi başarılarını ölçmek. Puan türlerini artırmak istiyoruz" dedi.

Yaklaşık 160 ile 180 soru olacak
Sınav sisteminin iki aşamalı olacağının altını çizen Prof.Dr. Yarımağan, "Birinci aşama YGS, yani Yüksek Öğretime Geçiş Sınavı. Adayların temel bilgi ve becerilerini ölçen bir sınav olacak. Öğrenciler, belirli programların yanı sıra, açık öğretim ve meslek yüksek okulu ön lisans programlarına girecekler. Testler ise Türkçe, Temel Matematik, Sosyal Bilimler ve Fen Bilimleri şeklinde olacak. Yaklaşık 160 ile 180 soru olacak. 2.5 ve 3 saat bir sınav süresi ön görülüyor" dedi.

Prof.Dr. Yarımağan, ikinci aşamanın Lisans Yerleştirme Sınavları (LYS) olacağını ifade ederek, "Bu sınavlar beş aşama olacak. Matematik Geometri, Fen Bilimleri, Edebiyat Coğrafya, Sosyal Bilimler ve Yabancı Dil sınavları olacak. İlk sınavda belli bir puanı tutturan ikinci aşamadaki sınava girecek. Birinci aşama sınavı Nisan'ın birinci haftasında, ikinci aşama sınavı ise Haziran'ın ikinci haftasında olacak. LYS beş aşamalı olduğu için sınavlar Haziran'ın ikinci haftasında Cumartesi ve Pazar günleri sabah olacak" diye konuştu.

Öğrenci ve velilerin paniğe kapılmalarına gerek olmadığının da altını çizen Prof.Dr. Ünal Yarımağan, soru içeriklerinin önceki sınavlarla aynı olacağını ifade etti.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş