ÖSS öncesi aile ve öğrencilere altın tavsiyeler

Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar hafta sonu ÖSS'ye girecek öğrencilerin ailelerine bir dizi tavsiyelerde bulundu.

- Cömert olun: Evladınıza başarısı ne olursa olsun bu hafta çok daha cömert davranın. "Seni seviyorum oğlum-kızım" sözünü bu hafta daha fazla kullanın. Keyifli zaman geçirecek etkinlikler planlayın.
- Olumlu cümleler kurun: "Bu zamana kadar yattın, bakalım sınavda ne yapacaksın", "Bu gidişle zor kazanırsın", "Bizi mahçup etme", "Benim oğlum-kızım en iyisini yapar" tarzındaki cümleler oğlunuzun-kızınızın canlarını sıkıp, keyiflerini kaçıracaktır. Lütfen olumsuz kalıplar içeren tehdit varî cümleleri bir kenara bırakın. Bunun yerine "Oğlum-kızım sen elinden geleni yaptın, sınav sonucun ne olursa olsun biz ailecek yanında olacağız." tarzındaki cümleler onları rahatlatacak ve onlara gizli bir güven duygusu aşılayacaktır.
- Sevginizi sınav sonucuna endekslemeyin: Çocuklarınız bilsin ki; sınavım nasıl geçerse geçsin, ailemin bana olan sevgi ve saygısında bir azalma olmayacak. Bilakis sınavı iyi geçmezse onu daha sıkı bağrınıza basın.
- Sınav sokmuş gibi davranın: Sizin paniğiniz öğrenciye de yansır, normal hayatınıza devam edin, sınav yokmuş gibi davranın.
ÖSS'YE GÜNLER KALA ÖĞRENCİLERE TAVSİYELER
Bursa İl Milli Eğitim Müdürü Atilla Gülsar'ın ÖSS öncesi öğrencilere bazı tavsiyeleri oldu. Gülsar'ın öğrencilerden yapmasını istedikleri ise şöyle
- Size zarar verecek, sakatlanmanıza yol açacak etkinliklerden uzak durun.
- Kendinizi başkalarıyla kıyaslamayın.
- Sınav öncesinde, sınavla ilgili "Şu kadar net yapmalıyım", "Dakikada en az bir soru çözmeliyim" gibi koşullar üretmeyin. Çünkü oluşturacağınız bu tür koşullar sınav süresinde tehdit edici faktör haline gelebilir.
- Kaygı meydana getirecek cümlelerden, koşullandırmalardan uzak durulmalıdır. -meli,- malı cümleler zorlama durumu oluşturacağından kaygılanmaya neden olacaktır. Bunun yerine "Çalışıp elimden geleni yapacağım" demek daha rahat ve güven verici olmaktadır.
- Eğer sınav kaygısı yaşıyorsanız, bunun nedenini bulmalı ya da bir uzmandan hemen destek almalısınız. Çünkü kaygı bizi hem ürkütür, hem de kötü sahnelerin devamlı aklımıza gelmesine neden olur. Unutmayın ki sınav sonucu her ne olursa olsun siz ailenizin biricik evladısınız.

Cihan

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş