Tep tip askerlik için çok erken, Bedelli imkansız !

ABD’de bulunan Genelkurmay Başkanı Başbuğ tek tip askerlikle ilgili, "Uygulama için çok erken", bedelli askerlikle ilgili de, "Bu konu kapanmıştır" diyerek spekülasyonlara son noktayı koydu
HÜRRİYET"e konuşan Genelkurmay Başkanı Orgeneral İlker Başbuğ ve Milli Savunma Bakanı Vecdi Gönül, "bedelli askerlik" ile "herkes için tek tip, aynı süre askerlik" konularıyla ilgili spekülasyonlara son noktayı koydular. Gönül, "Türkiye"nin özel şartları ve terörle mücadele gerçeği varken, kimseye kalkıp bedelli askerlikten bahsedemesiniz. Bir şehit annesi ileride gelse ve "Benim oğlum, parası olmadığı ve bu nedenle askere gittiği için mi öldü?" diye sorarsa ne diyeceğiz? Bu ülkede PKK terörü bitmeden bedelli uygulaması imkánsız" dedi.

Kulak asmayın
Amerikan-Türk Konseyi toplantıları için Washington"da bulunan Orgeneral Başbuğ da tek tip askerlik konusunda halkın yaratılan söylentilere kesinlikle kulak asmaması gerektiğini belirterek, "Henüz bu uygulama başlayacak demek için çok erken. Birçok yeni düzenleme seçeneği üzerinde çalışıyoruz" dedi. Başbuğ, bedelli askerlik konusunun sürekli olarak gündeme getirilmesinden rahatsız olduğunu da vurgulayarak, "Kesin olarak söylüyorum, bu konu kapanmıştır. Genelkurmay Başkanlığı"nın kesinlikle böyle bir çalışması yoktur" diye konuştu.

Hâlâ K.Irak'talar
Başbuğ, Amerikalı mevkidaşı Amiral Mike Mullen"ın da dinlediği konuşmasında, PKK"nın silahlı teröristleri var olduğu sürece, sadece bu alanlarda önlem almanın yanlış olacağını da ifade etti. Başbuğ, "Bu nedenle, terör örgütü tamamen ortadan yok oluncaya kadar mücadele etmeye kararlıyız. Bu mücadele uzun vadeli çabadır ve sabır gerektirir" dedi. PKK ile mücadelede çok güçlü bir pozisyona geldiklerini belirten Başbuğ, Aralık 2007"den beri Kuzey Irak"ın güvenli alan olmadığını, terör örgütüne uluslararası desteğin önemli bir ölçüde azaldığını, terör örgütünün silahla başarılı olmayacağını tartışmaya ve de Irak"ın geleceğinde kendisine bir yer olmadığını anlamaya başladığını vurguladı.

Başbuğ, "Ama bütün bunlara karşın, PKK terör örgütü Irak"ın kuzeyindeki varlığını sürüdürüyor. Bu varlığı imha etmeden örgütü imha etmek imkansız" dedi.

Kaynak: Memurlar.net

...

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş