Abbas GÜÇLÜ - "KPSS Skandalı"

KPSS konusunda yaşananlar, adayları çileden çıkartmaya yetiyor da artıyor. Soruların içeriğindeki anormallikler yetmiyor gibi bir de kopya skandalı yaşandı. Ama ne hikmetse, bu konuda hala bir açıklama yok.

Görünen o ki bireysel kopya değil. Iğdır'da yaşanan olayda 30 gözaltı, 4 tutuklama kararı var. Bu da kopyanın boyutlarını göstermeye yetiyor da artıyor.

ÖSYM böylesi durumlarda çok ivedi kararlar verirdi. Ama hala sessizliğini koruyor. Muhtemeldir ki, kopya olayı, sadece Iğdır ve bir kaç kişiyle sınırlı mı yoksa genel mi? Onu araştırıyordur. Ama bir an önce kamuoyunu bilgilendirmmelidir. Yoksa yıpranan ve kızılan sadece kopyacılar değil ÖSYM de olur.

KPSS öyle ya da böyle hazır gündeme gelmişken içeriğinin de tartışılmasında sonsuz yarar var. Birileri çıkıp bu sınavın neden yapıldığını ve mantığını açıklamalıdır.

Yaptığımız ankete, müthiş bir katılım var ve sonuç çok çarpıcı. Yan taraftaki anketin sorusu şu:

KPSS'nin adil ve gerekli olduğuna inanyor musunuz?

Evet diyenlerin oranı sadece yüzde 5. Geriye kalan yüzde 95, ne adil olduğuna inanıyor ne de gerekliliğine.

O halde bu sınav hala niye yapılıyor?..

Baştan beri olduğu gibi bu hafta içerisinde de bu konun takipçisi olacağız ve kafalardaki sorulara cevap buluncaya kadar yazmaya devam edeceğiz.

Ankete katılım sayısı, konunun önemini ortaya koyması açısından çok önemli. Zaten söyleyen söyleyeceğini söylemiş, bizim katılmamıza, oylamamıza gerek yok diye bakmayın. Bazen oranlar kadar katılım da çok önemli.

Böylesi bir ankete binlerce kişinin katılımıyla, onbinlerce kişinin katılımı çok farklı sonuçları da beraberinde getirir.

Bu konuda karar verenler, çoğu zaman, hepsi hepsi kaç kişi, üç, beş yüz kişi rahatsız oldu diye sil baştan yeniden sınav yapılmaz görüşünde.

Madem konu yüzbinlerce kişiyi yakından ilgilendiriyor, o zaman bunu göstermeliyiz!..

Abbas GÜÇLÜ - 6 Temmuz Pazartesi

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş