Iğdır'da KPSS'de kopya çektikleri iddiasıyla 30 kişi savcılığa sevk edildi

Iğdır'da çeşitli kentlerden bin kişinin sınava girmesinin nedenlerini araştıran Emniyet Müdürlüğü, ülke genelinde yapılan kopya skandalını ortaya çıkardı.

KPSS de çıkan soruları beş ayrı evde 60 öğretmene cevaplandırarak elde etiği anahtarı 8 bin lira karşılığında satan çetenin yöntemi akıllara durgunluk verdi

Kopya organizasyonunun lideri Iğdır Üniversitesi MYO Müdür Yardımcısı Turgay Şaşmaz, İmam Hatip lisesi Müdürü İbrahim Uslu'nun da aralarında bulunduğu dört kişi tutuklandı.

SORULARIN CEVAPLARINI TELEKONFERANS SİSTEMİYLE İLETMİŞLER

KAMU Personeli Seçme Sınavı'nda (KPSS) çıkan soruları beş ayrı evde 60 öğretmene cevaplandırarak elde ettiği anahtarı 8 biner lira karşılığında Türkiye'nin çeşitli kentlerinde sınava girenlere cep telefonu ve kulak içerisine gizlenen bluetooth'la bildiren

bir çetenin nasıl çökertildiğinin detayları ortaya çıktı. Iğdır'da çeşitli kentlerden bin kişinin sınava girmesinin nedenlerini araştıran Emniyet Müdürlüğü, ülke genelinde yapılan kopya skandalarını ortaya çıkardı. Kopya organizasyonunun lideri Iğdır Üniversitesi MYO Müdür Yardımcısı Turgay Şaşmaz, İmam Hatip lisesi Müdürü İbrahim Uslu'nun da aralarında bulunduğu dört kişi tutuklandı.

Iğdır Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı ve organizasyonun liderliğini Turgay Şaşmaz yaparken, aynı okulda görevli öğretim görevlisi Alican Sayılan, İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü İbrahim Uslu, Giresunlu öğretmen Cem Mutlu Türkseven kopya sistemin kurulmasında ve uygulanmasında ön safda yer aldı. Toplam, 25 ortaklı çete, 27- 28 Haziran'da ülke genelinde yapılan KPSS'de kopya çekmek için harekete geçti. Sınav sırasında dijital fotoğraf makinası ile çekilen sorular, Iğdır'da beş ayrı evde çeşitli illerden bu iş için gelen 60 öğretmene cevaplandırıldı. A, B, C, soru kitapçıklarına 'hapşırma', 'öksürme' ve 'hıçkırma' kodu verdiler. Bu kodlarla yapılan talep üzerine hazırlanan 'cevap anahtarı' cep telefonu, kulak içerisine gizlenen bluetooth'la sınava katılanlara 8'er bin lira karşılığında dağıtıldı. Ayrıca, soruların yanıtları internet üzerinden Ankara, Bursa, Giresun, Trabzon, İzmir, Erzurum'da sınava girenlere gönderildi.

Iğdır Emniyet Müdürlüğü, sınav günü farklı şehirlerden gelen yaklaşık bin kişinin Iğdır'da KPSS'ye gireceği yolundaki duyumlar üzerine harekete geçti. Sınav günü çete üyelerini izlemeye alan polis, soruların fotoğraflanmasını, evlere götürülerek cevap anahtarının hazırlanmasını ve sınava girenlere iletilmesini aşama aşama tespit etti. Ardından gerçekleştirilen operasyonda sınava girenlerden topladığı paralarla kaçmaya çalışan çetenin lideri olduğu ileri sürülen Turgay Şaşmaz'ı son anda yakalayarak gözaltına aldı. Şaşmaz'ın ifade sonrası operasyonu genişleten polis, aralarında üniversite öğretim görevlileri ve öğretmenlerin de bulunduğu toplam 25 kişiyi gözaltına aldı. Kent merkezindeki beş ayrı evde yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makinesi ve dökümanlar ele geçirildi. Soruları alanlardan 35 kişinin kimlikleri ve adresleri tespit edildi. Ayrıca, başka kentlerden Iğdır'a gelerek sınava girenler ve cevap anahtarı karşılığında 8'er bin lira verenlerin tespiti için çok yönlü çalışma yapılıyor.

Emniyet Müdürlüğü'nde ifadeleri alınan Iğdır Üniversitesi Meslek Yüksek Okulu Müdür Yardımcısı Turgay Şaşmaz, aynı okulda görevli öğretim görevlisi Alican Sayılan, İmam Hatip Lisesi Okul Müdürü İbrahim Uslu, Giresunlu öğretmen Cem Mutlu Türkseven'in de aralarında bulunduğu 25 kişi, geçtiğimiz Çarşamba günü 'Suç örgütü kurmak, rüşvet alıp- vermek' suçlarından adliyeye çıkarıldı. Mahkeme, sınava giren kişilerden Turgay Şaşmaz, İbrahim Uslu, Alican Sayılan, Cem Mutlu Türkseven'i tutukladı. Tutuklananlar dört kişi Iğdır Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Yakalananlardan yedisi ise 5'er bin lira kefaletle, diğerleri ise tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.

Emniyet Müdürlüğü'nden yapılan yazılı açıklamada, sınav skandalı ile ilgili olarak şöyle denildi:

"27- 28 Haziran 2009 günü Iğdır'da yapılacak KPSS sırasında soru kitapçıklarının dışarıya çıkarılarak, cevapların sınava katılanlara cep telefonları vasıtasıyla bildirileceği, bu yöntemle kopya çekileceği, bunun için ilimizle ilgisi bulunmayan çok sayıda kişinin sınav zamanı Iğdır'a geleceği, organizasyonu yapanların bu işlemler karşılığında para alacakları şeklinde bilgiler intikal etmesi üzerine Cumhuriyet Başsavcılığının talimatları doğrultusunda soruşturma başlatılmıştır.

Görevlilerimizce yapılan çalışmalar sırasında 27 Haziran günü söz konusu sınavdaki soruların dışarıya fotoğraflanmak suretiyle çıkarıldığı ve çıktılarının alındığı, soruları cevaplandırmak üzere değişik illerden gelen öğretmenler tarafından soruların cevaplandırıldığı, bu cevapların ilimizde ve başka illerde sınava katılan kişilere cep telefonu ve kulak içerisine gizlenebilen bluetooth kulaklık ile bildirildiği ayrıca dijital ortamda çalınan sınav soru kitapçıklarının ve cevaplarının başka illerdeki irtibatlı şahıslara internet yoluyla aktarıldığı tespit edilmiştir.

Yapılan tespitler doğrultusunda 27 Haziran günü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğümüzce operasyon başlatılmıştır. Aralarında üniversite öğretim görevlileri ve öğretmenlerin de bulunduğu toplam 25 şahıs gözaltına alınmış, şahıslarla bağlantılı adreslerde yapılan aramalarda çok sayıda bilgisayar, cep telefonu, cep telefonu kulaklığı, fotoğraf makineleri ve suçla ilgili olduğu değerlendirilen dokümanlara el konulmuştur.

Şahıslar, haklarında suç örgütü kurmak, rüşvet alıp vermek suçlarıyla ilgili olarak hazırlanan tahkikat evrakı ile birlikte 1 Temmuz günü adli mercilere intikal ettirilmişlerdir. Yakalananlardan 11 kişi, Cumhuriyet Başsavcılığınca tutuklanma talebiyle yetkili mahkemeye sevk edilmiş, 4'ü tutuklanmış, 7 kişi ise kefaletle serbest bırakılmıştır."

Milliyet-Eğitim

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş