SBS sonuçları açıklandı !

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve 1 milyon ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) sonuçları açıklandı. Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP), sisteme yeni geçilmiş olması sebebiyle öğrencilerimizin iki yıllık performanslarını yansıtmaktadır. Bu yıldan sonra üç yıllık performans değerlendirmeleri ile puan hesaplaması yapılacaktır.

Fen, Anadolu, sosyal bilimler ve diğer bazı meslek liselerine öğrenci yerleştirmek amacıyla gerçekleştirilen ve 1 milyon ilköğretim 8. sınıf öğrencisinin katıldığı Seviye Belirleme Sınavı'nın (SBS) sonuçları açıklandı.


SONUÇLAR İÇİN TIKLAYINIZ


2009 Yılı Ortaöğretim Yerleştirme Puanı (OYP) Sonuçlarına İlişkin Basın Açıklaması

Bu gün http://www.meb.gov.tr, ve http://e-Okul.meb.gov.tr adreslerinde yayınlanacak olan Ortaöğretime Yerleştirme Puanları (OYP), Öğrencilerimizin 7. ve 8. sınıflarda aldıkları SBS ve Yılsonu Başarı Puanlarının kılavuzda belirtilen hesaplama biçimine uygun olarak hesaplanmasıyla elde edilmiştir. Daha önce sistemde yer alan Davranış Puanı yargı tarafından verilen yürütmeyi durdurma kararı sebebiyle değerlendirme dışında tutulmuştur.

Ortaöğretim Yerleştirme Puanları (OYP), sisteme yeni geçilmiş olması sebebiyle öğrencilerimizin iki yıllık performanslarını yansıtmaktadır. Bu yıldan sonra üç yıllık performans değerlendirmeleri ile puan hesaplaması yapılacaktır.

Özellikle daha sonra açıklanacak olan 6. ve 7. sınıf SBS puanları öğrencilerimizin bir sonraki yıllarında başarılarının artırılması için önemli bir veri olarak görülmelidir.

Öğretmenlerimiz ve velilerimiz, öğrencilerin SBS sonuçlarının detayını e-okul sisteminden görebileceklerdir. Bu veriler ışığında tam öğrenilmeyen ya da eksik kalan konular tamamlanarak öğrencilerimizin başarılarını artırmalarına imkân verilmiş olacaktır.

Ortaöğretime Yerleştirme Puanından (OYP) 196 ve daha üstü puan alarak tercih yapma hakkı elde eden öğrencilerimizin velileri, 13 Temmuz 2009 Pazartesi gününden itibaren 17 Temmuz akşamına kadar, http://www.meb.gov.tr, http://oges.meb.gov.tr veya http://e-Okul.meb.gov.tr adreslerinde yayımlanan tercih listelerindeki okulların tercih kodlarına göre bireysel olarak bir defalık 12 okul tercihi yapacaklardır.

II. Yerleştirme ve daha sonraki yerleştirme işleminde de aynı tercihler geçerli olacaktır. Bu puanlarla e-Kılavuzda da belirtildiği gibi

* Fen Liselerine,

* Sosyal Bilimler Liselerine,

* Anadolu Liselerine,

* Anadolu Teknik Liselerine,

* Anadolu Meslek Liselerine,

* Anadolu Öğretmen Liselerine,

* Anadolu İmam-Hatip Liselerine,

* Anadolu Sağlık ve Sağlık Meslek Liselerine,

* Adalet Meslek Liselerine,

* Anadolu Tarım ve Tarım Meslek Liselerine,

* Anadolu Tapu ve Kadastro Meslek Lisesine

* Özel Fen liseleri, Anadolu Lisesi Programı uygulayan Özel Liseler ile Özel Meslek Liseleri ve Özel Fen ve Teknoloji Lisesine yerleştirme yapılacaktır.

Tercihlerin yetenek, puan, kontenjan sayısı ve mesafeler dikkate alınarak yapılması yaralı görülmektedir. Bu tercihlere göre yapılacak olan yerleştirme sonuçları 24 Temmuz 2009 tarihinde Bakanlığımız internet adresinden yayınlanacaktır. I.Yerleştirme sonrası II. Yerleştirme işlemi 15 Ağustos 2009 tarihinde tercihinde yükselme işlemi 01 Eylül 2009 tarihinde yapılacaktır. Böylelikle yapılacak olan 3 ayrı yerleştirme işlemi sonrasında kontenjanların tamamının doldurulması hedeflenmekte olup, Veli, Okul yöneticileri ve diğer ilgililerin kılavuzda yer alan hususları iyi incelemelerini gerekmektedir.

Bu yıl 6. sınıflarda 1.06.052 Öğrenci, 7. sınıflarda 1.029.109 Öğrenci 8. sınıflarda 1.011.211 öğrenci sınava katılmıştır. Geçen yıl 7. sınıf SBS' de bütün soruları 61 öğrencimiz doğru yaparak tam puan almış iken bu yıl 8. sınıfa devam eden aynı öğrencilerimizden 67 si bütün soruları doğru yapmıştır. Ancak 5 Öğrenci hem geçen yıl hem de bu yıl bütün soruları doğru cevaplandırmıştır. Yılsonu Başarı Puanları da değerlendirmeye katılarak oluşturulan sınıf puanlarına dayalı olarak ortaya çıkan Ortaöğretime Yerleştirme Puanı sonucuna göre 978.061 öğrenci 196 puan barajını geçerek tercih yapma hakkını elde etmişlerdir.

Ortaöğretime Yerleştirme Puanı (OYP) sıralamasına göre:

Birinciliği;

* İstanbul Üsküdar Özel Bilfen Çamlıca İlköğretim Okulundan CANSU GÜNGÖR,

* Ankara Özel Yenimahalle Pınar İlköğretim Okulundan YAHYA ERTUĞRUL GEÇKİL,

* Malatya Yeşilyurt Özel Rahime Batu İlköğretim Okulundan MELİH ALTAY 500'er Puan ile

İkinciliği;

* Isparta Özel Altınbaşak Bedri Ayhan İlköğretim Okulundan BURAK ŞAHİNOĞLU 499,253 Puan ile

Üçüncülüğü,

* Adana Özel Çukurova Bilfen İlköğretim Okulundan HATİCE NUR EKEN,

* Gaziantep Şehitkâmil Özel Gaziantep Koleji Vakfı İlköğretim Okulundan MERVE ÖZZORLU,

* Bursa Mudanya Özel Emine Örnek İlköğretim Okulundan CANSU YAVAŞCAOĞLU

* İstanbul Kadıköy Özel Atacan İlköğretim Okulundan NUR SENA ÇAĞATAY 498,500 Puanla

paylaşmışlardır.

Bütün öğrencileri yürekten kutluyor başarılarının devamını diliyorum.

Nimet ÇUBUKÇU

Millî Eğitim Bakanı

Memurlar.Net

1 yorum:

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş