Öğretmen adayları Bakan Çubukçu ile görüştü, ama nafile !

KPSS'nin kaldırılması talebiyle Milli Eğitim Bakanı Nibet Çubukçu ile görüşen öğretmen adayları, Bakan Çubukçu'nun KPSS'nin kaldırılacağına dair somut bir şey söylemediğini, ancak bundan sonra sözleşmeli öğretmen almayacaklarını söylediğini aktardı.

Atanması Yapılmayan Öğretmenler Platformu, sorunlarının çözümü için Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu ile kısa bir görüşme gerçekleştirdi. Görüşmeden sonra bakanlık önünde öğretmen adayları adına açıklama yapan Serkant Subaşı, 3 günlük açlık grevinden sonra sorunlarının çözülmesi için bakan ile yaptıkları görüşmede, eğitimin bir maliyet ya da Maliye Bakanlığı sorunu olarak yansıtılamayacağını ve öğretmenin işsiz olduğu bir ülkede okullarda nitelikli bir eğitimin mümkün olmadığını aktardıklarını ifade etti. Öğretmen açıklarının kapatılarak, eğitimin niteliğini artıracak ve atama bekleyen yüzbinlerin sorunlarını çözecek formülün çok uzakta olmadığını ifade eden Subaşı, şöyle konuştu: 'Kendisine ilettiğimiz talebimiz belli ve nettir. Açlık grevi yoluna başvurduk. Ücretli ve güvencesiz tüm istihdam biçimlerinin derhal kaldırılmasını ve öğretmen açıklarının bir an önce güvenceli, kadrolu istihdam biçimleriyle kapatılmasını istiyoruz. Bizler atanmak ve onurlu mesleğimizi yerine getirmek istiyoruz' dedi.

Öğretmen adayları ile birlikte Bakan Çubukçu ile görüşmeye katılan DSP Denizli Milletvekili Hasan Erçelebi ise, öğretmen adaylarının geçen hafta bir açlık grevi yaptıklarını ve bakandan randevu talep ettiklerini söyleyerek, bakanın kendilerine randevu verdiğini ve kendisi ile görüştüklerini kaydetti. Erçelebi, bakanla ilk görüşmelerinin olduğunu ve bundan sonrada görüşmelerinin devam edeceğini kaydederek, atama bekleyen öğretmenlerin atamalarının yapılması için bakanla görüştüğünü ifade etti. Ataması yapılmayan öğretmenlerin önümüzdeki günlerde atamalarının yapılacağını umduklarını dile getiren Erçelebi, bakanın kendilerine bundan sonra sözleşmeli öğretmen atamalarının yapılmayacağını da bildirdiğini söyledi.

Ataması yapılmayan öğretmen adayı Şafak Bal ise, bakanla görüşmede açlık grevine girdiklerini ve ücretli öğretmenlik yapmayacaklarını aktardıklarını söyledi. Ücretli öğretmenlerin aylık 500 TL ile çalıştırıldığına dikkat çektiğini söyleyen Bal, bakana bunun yanlış olduğunu ve ücretli öğretmenliği hiçbir şekilde kabul etmeyeceklerini söylediklerini kaydetti. Bakan'ın kendilerine herhangi somut bir açıklama yapmadığını ifade eden Bal, 'Bakan bize 'kaynak sıkıntısı var. Yeterice kaynak bulunmuyor. Bütçe yok. Elimden gelen bunlar' dedi' diye kaydetti.

DİHA

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş