Öğretmen adayları başbakanlığa yürüdü.

Ataması yapılmayan yüzlerce öğretmen Başbakanlığa yürüyerek, 200 bin öğretmen açığına rağmen sadece 15 bin öğretmenin atanmasını ve bunlardan sadece 5 binin kadrolu olmasına tepki gösterdi.

Ataması yapılmayan öğretmen adayları Başbakanlığa yürüdü. Yaklaşık 500 öğretmen, öğretmen atamalarındaki yaşanan adaletsizliği kamuoyuna duyurmak için Demirtepe Metro İstasyonu'nda biraraya geldi. Burada toplanan öğretmenler daha sonra basın açıklaması yapmak için Başbakanlık binasına yürümek istedi. Polis tarafından Başbakanlık binasına yaklaşmalarına izin verilmeyen öğretmenler ancak polisin gösterdiği yakındaki Güvenpark'a kadar yürüyebildiler.

Yaklaşık 500 kişilik grup burada, '250 bin kadrolu atama istiyoruz' pankartı açarak, 'Atanmayan öğretmen kalmayacaktı, hani verdiğiniz sözler', 'KPSS kalksın hayata zaman kalsın', 'ÖSYM One Minute', 'Ben büyüyeceğin, doktor, avukat olacağın, öğretmen olmayacağım' 'Mezar taşıma atanamadan öldü' yazılı dövizler açtılar. KESK üyelerinin de daha sonra katılarak destek verdiği grup, buradan Başbakanlığına doğru, 'Öğretmenler burada, hükümet nerede', 'Baskılar bizi yıldıramaz', 'Sermayeye değil eğitime bütçe', 'Sözleşmeli köle olmayacağız' sloganları eşliğinde yürüdü.

'200 bin öğretmen ihtiyacı var'

Başbakanlık önünde grup adına konuşan Şafak Bay, Türkiye'de resmi rakamlara göre 140 bin, sendikalara göre 200 bin öğretmen ihtiyacı bulunduğunu ve bu yüzden 2009 KPSS'den sınava giren öğretmen sayısının 243 bin olduğunu hatırlattı.

Buna rağmen Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu'nun 15 bin öğretmen atamasının yapılacağı yönündeki açıklamalarını hatırlatan Bay, bunun kendileri için bir zulüm olduğunu söyledi. Yapılacak olan 15 kişilik atama içinde de, sadece 5 bin tanesinin kadrolu olacağını belirten Bay, bunun yanı sıra ücretli köleliğin kendilerine dayatıldığını belirterek, Nimet Çubukçu'ya 'hangi meslekte ücretli kölelik var?' diye sordu. Bay, kendilerine yapılan haksızlıklara dikkat çekerek, 'Biz üzerimize düşeni yaptık. Bu devleti yönetenler; sizler de üzerinize düşen görevi yapın, bizlere öğrencilerimizi, geleceğimizi verin. Bizleri pasifleştirmeyin çağrısında bulundu.

Öğretmenler, 'Ücretli öğretmenliğin kaldırılması, 200 bin öğretmeninin atanmasını, KPSS'nin kaldırılması' isteğinde de bulunarak bunların yapılmaması halinde tepkilerinin de artacağını dile getirdiler.

SENDİKALARDAN DESTEK-

Eyleme çeşitli eğitim sendikaları da destek verdi. Eğitim-Sen Genel Başkanı Zübeyde Kılıç yaptığı konuşmada, pek çok öğretmen adayının atamasının yapılmadığını, bunun üzüntü verici olduğunu söyledi. Kılıç, ''Bugün bizimle beraber bu mesleği sürdürmesi gereken öğretmen arkadaşlarımız, üniversitelerini başarıyla tamamlamışlardır. Ellerine diploma verilmektedir ama daha sonra hepsi işsizliğe ya da farklı işlere mahkum edilmektedir'' dedi.

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek de bu dönemde kadrolu istihdam politikasından uzaklaşıldığını ileri sürerek, hükümetin eğitimi özelleştirmeye çalıştığını savundu. Şimşek, öğretmen adaylarının büyük bir mağduriyet yaşadıklarını ifade ederek, ''Bu sorunu çözmek iktidarın en önemli görevlerinin başındadır'' diye konuştu.

Bağımsız Eğitimciler Sendikası Genel Başkanı Gürkan Avcı da gruba destek vererek, ''Maalesef ülkemizde öğretmen olmayı istemek, kendini açlığa, işsizliğe, sıkıntıya mahkum etmek demektir'' dedi.

Eğitim-İş Genel Eğitim Sekreteri Barış Düdü de okulların öğretmensiz bırakılmamasını istediklerini belirterek, sözleşmeli öğretmenliğe son verilerek bir an önce kadrolu öğretmen istihdamına geçilmesi gerektiğini söyledi.

Anadolu Eğitim Sendikası Genel Başkanı Cansel Güven, öğretmen adaylarının yanında olduklarını ifade ederek, ''Sizlerle artık öğretmen odalarında oturmak, derslere girmek istiyorum'' diye konuştu.Memuruz.net


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş