Puanlar değişti, şimdi ne olacak ?

1- Çok sayıda adayı ilgilendiren yargı kararlarının uygulanması büyük sıkıntı oluşturabilmektedir. Zira bu örneğimizde de görüleceği üzere, hiç bir kusuru olmamasına rağmen, 2008 puanının yeniden hesaplanması ile birlikte, atanan veya atanmayan çok sayıda bulunmaktadır. Yine 2008 KPSS10 puanıyla yapılmış 4 atama bulunmaktadır. Atanamayan bir kısım adayların yeni hesaplama ile birlikte çok küçük bir puan farkıyla birlikte atanabilecek duruma gelmiş olması, hem MEB hem de atamaları yapılan adaylar açısından çok önemli bir sıkıntıdır.
Milli Eğitim Bakanlığının, yaratacağı sonuçlar nedeniyle, eski öğretmen atama işlemlerini yeni puanlara göre tekrarlama ihtimali oldukça düşüktür. Bu noktada öyle görülüyorki, yeniden hesaplanan 2008 KPSS10 puanları sadece 2009/2 öğretmen atamalarında kullanılacaktır. Yapılan işlemde MEB'in hatası olmadığı ve ÖSYM'de kasıtlı davranmamış olduğundan, memurlar.net olarak çok daha büyük bir karmaşaya neden olmak istemiyoruz.
2- Bakanlık atamalara başvurular 31 Ağustos'ta başlamış olmasına rağmen, yeni hesaplanan 2008 KPSS10 puanlarını 3 eylül itibariyle açıklamıştır. Bu konuda Bakanlık yetkililerinin ihmali olduğunu düşünüyoruz. Açıklamanın atama süreci devam ederken değil, atama süreci öncesinde açıklanması gerekmekteydi. Nihayinde dün bile 2008 KPSS puanıyla başvuru işlemini tamamlayan aday olması teknik olarak mümkündür.
3- MEB yıllardır açıklamış olduğu KPSS sıramalarını, 2009/2 atamalarında açıklamamıştır. Bunun nedeninin yeniden hesaplanan 2008 KPSS puanları olduğu anlaşılmaktadır. Ancak, bu sorun da giderilmiş olduğundan Bakanlığın, yeni KPSS sıralamalarını açıklaması artık gerekmektedir. Binlerce aday daha sağlıklı tercih yapabilmek adına MEB'i beklemektedir. MEB bir açıklama yapmayacaksa dahi mantıklı ve izah edilebilir bir şekilde "Neden sıralamaları açıklayamadığını" kamuoyuna duyurmalıdır. Buradaki işlem, "keyfime göre bu yıl açıklarım, bir sonraki yıl açıklamam" olmamalıdır. 400 bin adayı ilgilendiren bir konuda Bakanlığın daha ciddi davranmasını bekliyoruz.

Memurlar net

. . .Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş