Sadece Bursa'da 3000 öğretmen açığı var !

Bursa'da İdeal Bir Eğitim ve Öğretim İçin En Az 3 Bin Öğretmen ve 3 Bin 500 Dersliğe İhtiyaç var...
Türk Eğitim-Sen Bursa Şubesi Y. Selçuk Türkoğlu, 2009-2010 eğitim öğretim yılına girilirken, Bursa'da ideal bir eğitim ve öğretim için en az 3 bin öğretmen ve 3 bin 500 dersliğe ihtiyaç olduğunu belirtti.

Türkiye Kamu-Sen'e bağlık Türk Eğitim-Sen Bursa Şubesi tarafından il binasında düzenlenen basın toplantısında konuşan TES 2 Nolu Şube Başkanı Y. Selçuk Türkoğlu, yeni eğitim yılının yarın başlayacağını hatırlatarak, Bursa'nın yeni yıla da bir çok sorunla girdiğini söyledi. Okulların hala eğitim öğretime hazır halde olmadığına dikkat çeken Türkoğlu, ilköğretimden mezun olmasına rağmen diploma notuyla meslek liselerine girememiş binlerce çocuğun bulunduğunu ifade etti.

Bursa'da ideal bir eğitim ve öğretim için en az 3 bin öğretmen ve 3 bin 500 dersliğe ihtiyaç duyulduğunun altını çizen Türkiye Kamu-Sen Bursa İl Temliscisi Selçuk Türkoğlu, sözlerini şöyle sürdürdü: "Hayırseverlerin yaptığı birkaç okuldan başka okul yapılamamıştır. 200 bine yakın atama bekleyen öğretmen işsiz gezerken ve acilen en az 100 bin öğretmene ihtiyaç varken, bakanlık sadece 15 bin atama yapmış, Bursa'ya bu atamadan sadece 150 öğretmen düşmüştür."

Bursa'da yurt ve pansiyonda konusunda da büyük bir açık olduğunun altını çizen Selçuk Türkoğlu, diğer sorunları da şöyle dile getirdi: "Ayrıca ilimiz eğitim öğretim yılına 750 vekil müdür ve müdür yardımcısı ile girmektedir. Yenişehir ilçesine yapılan milli eğitim müdürü ataması ise tam anlamıyla siyasi iradenin ve milli eğtim yetkililerinin eğitim öğretime bakışını ortaya koyan yandaş kayırmacı atama örneğidir. 2009'da ÖSS verilerine göre Bursa, başarı sıralamasında 41., OYP'de ise 38. olmuş. Bu tablonun değişmesi için henüz milli eğitim yetkililerinden ise somut bir proje görülebilmiş değildir."

Eğitim öğretime hazırlık ödeneğinin geçen yıla göre 25 TL artırılarak 475 TL'ye çıkarıldığını bildiren Türkoğlu, eğitime hazırlık ödeneğinin sadece öğaretmenlere değil, tüm eğitim çalışanlarına verilmesini istedi.

TES 1 nolu Şube Başkanı Kazım Sarnık ise Bursa'da öğretmenevi konusunda yaşanan sıkıntının devam ettiğini belirterek, öğretmenevinin yapımı için sözü edilen arazilerin öğretmenleri vatandaştan uzaklaştırıp, soyutlamayla eşdeğer olduğunu savundu.
 
Memuruz.net


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş