Artık Herkes ÖĞRETMEN !

2010 Yılında Fen-edebiyatlılar formasyonu 4 yıl içinde alıp öğretmenlik yapacak.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın yeni projesine göre fen-edebiyat fakültesinin fizik, kimya gibi bölümlerinden mezun olanlar formasyonu 4 yıl içinde alıp öğretmenlik yapacak
EĞİTİM -öğretimin sınav odaklı olduğu eleştirilerinin arttığı ve fen-edebiyat fakültelerinin zayıfladığı eleştirilerinin yüksek sesle dile getirilmesi ve bu yıl fen-edebiyat fakültelerine olan ilginin azalması üzerine MEB ve YÖK'ün, öğretmenlik sistemini yeniden ele aldığı öğrenildi. İlköğretim kademesinde öğrencilerin pedagojik, lise kademesinde ise uzmanlaşmış eğitim almasını öngören çalışma kapsamında öğretmenlik sistemi yeniden ele alınacak.
Taslak çalışma kapsamında ilköğretim 1-5 arasında mevcut sistemde olduğu gibi eğitim fakültesi mezunu sınıf öğretmenleri ders verecek. İlköğretim 5-8 arasında ortaokul kademesinde de eğitim fakültesi mezunu öğretmenler ders verecek.

LİSELERE UZMAN ÖĞRETMEN
Lise kademesinde ise eğitim fakültesi mezunu öğretmenlerin yanı sıra daha çok fen-edebiyat fakültesi mezunlarına ağırlık verilecek. Liselerdeki fizik, kimya, biyoloji, matematik, felsefe, coğrafya, tarih gibi dersleri fen-edebiyat fakültesi mezunlarının vermesi sağlanacak.

FORMASYONA VİZE
5 yıl önce fen-edebiyat fakültelerinde verilen formasyon eğitimini kaldıran ve 1 buçuk yıllık tezsiz yüksek lisans yaparak formasyon alma şartı getiren YÖK, geçtiğimiz yıl 1 buçuk yılı 1 yıla indirme kararı almıştı. YÖK, bu yıl fen-edebiyat fakültelerine formasyon hakkını yeniden verdi. YÖK'ten talep eden her üniversite fen-edebiyat fakülteleri öğrencilerine 4 yıllık bölümde okurken 35 saatlik verilecek.
Z. Kıvanç EL /ANKARA
Akşam 

Memuruz.Net notu: Eğitim Fakültesi mezunları bu duruma dava açarsalar kazanılmış hakları olan öğretmenlik hakları iade edilebilir.  Yoksa tüm Fen edebiyat mezunları öğretmen olacak. Bundan 8 yada 10 yıl öncede aynı durum olmuş fakat Eğitim Fakültesi mezunu bir öğretmenin açmış olduğu dava ile karar durdurulmuştu.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş