Bu okulun öğrencileri maaş alıyor


Okula bu yıl 120 öğrenci alınacak ve her öğrenciye günlük maaş ödenecek. İşte öğrencisine maaş veren okul..
Burdur Turizm Eğitim Merkezi (TUREM) öğrencileri bu yıl maaş alarak eğitim görecekler. Ayrıca 90 kişinin eğitim gördüğü TUREM'e bu yıl 120'ye öğrenci alınacak.

Burdur İl İstihdam Kurulu, Valilik toplantı salonunda kentin istihdam sorunlarını görüştü. Vali İbrahim Özçimen'in başkanlık ettiği toplantıda; Milli Eğitim Bakanlığı'na bağlı Ticaret ve Turizm Öğretimi Genel Müdürlüğü (TTÖGM) ile Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'na bağlı Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) arasında yapılan protokol sonucu, turizm eğitim merkezlerindeki tüm öğrencilere günlük 15 TL maaş ödemesiyle ilgili konu görüşüldü.

Türkiye İş Kurumu Burdur İl Müdürü İsmail Deveci, toplantıda yaptığı açıklamada, İŞKUR Genel Müdürü Namık Ata ile TTÖG Müdürü Murat Bey Balta arasında 11 Eylül'de imzalanan protokolün TUREM'lere yenilikler getirdiğini söyledi.

İnternet ortamında yayımlanan 10 maddelik protokol gereği bundan sonra turizm eğitim merkezlerinde okuyan bütün öğrencilere günlük 15 TL ücret ödeneceğini aktaran Deveci, "Antalya, Isparta, İzmir, Kastamonu, Nevşehir, Burdur ve Trabzon illerindeki toplam 9 TUREM'de okuyacak yaklaşık bin 250 öğrenciye maaşın yanı sıra iş kazası ve meslek hastalıklarına karşı sigorta yapılacak. Ayrıca, öğrencilerin eğitimle ilgili giderleri de İŞKUR tarafından karşılanacak. Yapılan 3 yıllık protokol gereği kurslar 6 ayı geçmeyecek ve ücretten yararlanacak öğrencilerin yaşı 16 ile 24 arasında olacak." diye konuştu.

İl Müdürü İsmail Deveci, okula kayıt olan her öğrencinin eline yaklaşık 350 TL ücret geçeceğini belirtti. Bu ücretlerin öğrenciler için açılacak hesaplara yatırılacağını aktaran Deveci, uygulama ile turizm sektöründeki ara eleman sıkıntısına çözüm olan TUREM'lere daha fazla dikkat çekilmesinin amaçlandığını kaydetti.
Öte yandan, Burdur'da bulunan TUREM'e ön kayıtların 9 Ekim'e kadar süreceği ve 120 öğrenci alınacağı belirtildi. İşsizliğe çare olması ve TUREM'lere dikkat çekilmesi için yapılan protokol nedeniyle başvuru patlaması yaşanmasının beklendiği bildirildi.
 
Memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş