İşsiz öğretmenler hakkını arıyor


Atama bekleyen öğretmenlerin kurduğu AYÖP, seslerini hükümete duyurmayı hedefliyor. Bugüne kadar atanamayan öğretmenler: “Mücadelemiz sürecek.”


Ataması Yapılmayan Öğretmenler Platformu üyeleri (AYÖP), Okuluma Öğretmen, Öğretmenime Güvenceli Kadro İstiyorum Kampanyası ile ataması yapılmayan tüm öğretmenleri bütünleştirmeyi hedefliyor. Türkiye"nin birçok ilinde, eğitimin tüm bileşenlerini birlikte mücadele etmeye çağıran grup üyeleri, atama sorununu tüm yurda yayacak.

İlk toplantısı

İlk olarak, tüm AYÖP"leri biraraya getirecek olan Dayanışma Toplantısı düzenlenecek. Okullarda ve dersanelerde sözleşmeli olarak görev yapan öğretmenler ile biraraya gelinecek.

Kampanyaya veliler ve öğrenciler de dahil edilecek. Yapılacak olan bilgilendirme toplantıları ile çözüm için gerekli yol haritası belirlenecek. Kampanya sonunda, Ankara"da, tüm illerin katılacağı ortak bir miting ydüzenlenecek. Kampanya, Kasım ayında yapılacak olan ikinci tur atamalara kadar sürdürülecek.
Kampanyanın içeriği ile ilgili bilgi veren AYÖP İzmir Temsilcisi Engin Yılmaz, AKP"nin eğitim politikalarını eleştirdi. Eğitimin ticarileştirilmesinin son derece yanlış bir politika olduğunun altını çizen Yılmaz görüşlerini şöyle açıkladı:

Yanlış politika

“Eğitim, bir hak olmaktan çıkartılıyor. Ticarete alet edilen eğitim, hem öğrencilere, hem öğretmenlere hem de velilere zarar veriyor. Yıllarca eğitim görüp öğretmen olan gençlerimiz 500-600 TL maaşla, sözleşmeli olarak çalıştırılmaya mecbur bırakılıyor. 200 bini aşkın atama bekleyen öğretmen varken, sadece 15 bin atama yapılması kafalarda şüphe uyandırıyor. Bu yanlıştan biran önce dönülmeli.”

hürriyet

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş