KPSS'de yerleşip askerde olanlarla ilgili yeni karar

Memurlar.net'i takip eden adaylarca da bilindiği üzere kamu kurumları, askerde iken KPSS yerleştirmesi yapılan adayların atamasını yapmamaktadır. Ancak askerde iken ataması yapılmayan adaylar, açtıkları tüm davaları kazanmaktaydı. Bu durum, hem adayların hem de kamunun yararına değildi. Boş yere binlerce dava açılmaktaydı. Bu durum, memurlar.net tarafından 2002 yılından bu yana gündeme getirilmesine rağmen, düzenleme yapılmaktan kaçınılmaktaydı. Devamı için başlığa tıklayınız.

Son olarak, 2009/3 KPSS yerleştirme işlemlerinde PTT kurumsal bir insiyatif kullanarak, askerde olan adayların atamasını askerlik dönüşünde yapacağını açıklamıştı.
Tüm bu gelişmeler ve memurlar.net'te yer alan mahkeme kararları, Devlet Personel Başkanlığını da etkiledi.
Başkanlık, AA'ya yansıyan aşağdaki haber detaynda da görüleceği üzere, artık askerde olanların atamaların saklı tutulmasını ve KPSS ile yerleşen adayın askerlik dönüşünde atanmasını istemiştir.
Bu yeni görüş değişikliği oldukça önemlidir.

İŞTE YENİ AA'NIN HABERİ
- Devlet Personel Başkanlığı, askerde olduğu için kamuda işe başlayamayanlar ile özürlü vatandaşlara yönelik 2 önemli düzenleme gerçekleştirdi.
Kamu Personeli Seçme Sınavına (KPSS) göre kamuda bir işe yerleştirilen, ancak asker olduğu için ataması yapılamayan adayların artık atama hakkı kaybolmayacak.
Bugüne kadar KPSS sonucu bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak askerde oldukları için ilgili kurumlarca atamaları yapılamayan veya atamaları yapıldığı halde askerde oldukları için süresi içinde göreve başlayamayanların atamaları iptal ediliyordu. Devlet Personel Başkanlığı da, bu durumda olan adaylarla ilgili net bir görüş ortaya koymuyordu.
Başkanlık, bu konuda önemli bir tavır değişikliğine gitti ve "merkezi yerleştirme işlemi neticesinde herhangi bir kamu kurum ve kuruluşuna yerleştirilen, ancak yerleştirildiği tarihte askerde olması sebebiyle ataması yapılamayan adayların askerlik görevlerini bitirmelerini müteakip, yerleştirildikleri kurumlara müracaat etmeleri halinde atamalarının yapılması gerektiğini" yönünde görüş bildirdi.
ÜST KURULLAR DA ÖZÜRLÜ PERSONEL
Devlet Personel Başkanlığı, düzenleyici ve denetleyici kurumları da, özürlü personel çalıştırma zorunluluğu olan kuruluşlar kapsamına aldı.
Devlet Memurları Kanunu'nun 53'üncü maddesine göre, Kanuna tabi kamu kurum ve kuruluşlarının dolu kadro sayılarının yüzde 3'ü oranında özürlü çalıştırmak zorunda olduklarına dikkat çeken Devlet Personel Başkanlığı, kendilerinin de kamunun özürlü personel alımını Nisan-Mayıs, Temmuz-Ağustos ve Ekim-Kasım dönemlerinde Resmi Gazete ve ülke çapında tirajı yüksek gazetelerden birine ilan vererek kamuoyuna duyurduğuna işaret etti.
Bugüne kadar üst kurulların özürlü istihdamıyla ilgili zorunluluk kapsamında olmadığı yolunda değerlendirme yapan Devlet Personel Başkanlığı, bu konuda bir değişiklik yaptı.
Başkanlık, bu değişiklikle ilgili de şu açıklamada bulundu:
"Başkanlığın, Enerji Piyasası Düzenleme Kurumuna 9 Eylül 2009 tarihli yazısıyla verdiği görüş ile mali ve sosyal haklar dışında 657 Sayılı Kanuna tabi personel istihdam eden düzenleyici ve denetleyici kurumların da, dolu kadrolarının yüzde 3'ü oranında özürlü çalıştırmakla yükümlü oldukları belirtildiğinden, bu tarihten sonra kapsamdaki idarelerin de özürlü personel kontenjanlarını kullanarak, bu kontenjanlarda özürlü personel istihdamı yolu açılmıştır.
Bu kurum ve kurullarda yaklaşık 80 adet özürlü kontenjanı olduğu tahmin edilmektedir."
10 KURUMA 126 ÖZÜRLÜ ALINACAK
Bu arada Başkanlık, Ekim-Kasım dönemine ait olmak üzere kamuda 10 değişik kurumun sınavla 126 özürlü vatandaş alacağını da bildirdi.
Bu çerçevede 10 kuruma ait kontenjanlara 126 özürlü personel alınmasıyla ilgili ilanların da yayımlanmak üzere Resmi Gazete ve Basın İlan Kurumuna gönderildiği ifade edildi.
Buna göre ilgili kurumlar tarafından Kasım ayı içinde yapılacak sınavlar sonucunda belirtilen sayıdaki özürlü, kamu kuruluşlarında işe yerleştirilecek.Anadolu Ajansı

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş