MEB Hakkari'de 14 Vekil Öğretmeni kura ile almaya kalkınca...1200 Öğretmen Açığının olduğu Hakkari'de MEB 14 Vekil Öğretmen alımı gerçekleştirmek istedi. Öğretmen Adayları Kura çekimi sırasında MEB'i protesto etti
Hakkari'de vekil öğretmen atamaları için Atatürk Anadolu Lisesi spor salonunda yapılan kura çekimi vekil öğretmen adaylarının protestosuna dönüştü.
MAHİR YILDIZ / YÜKSEKOVA HABER - HAKKARİ


Hakkari'de vekil öğretmen atamaları için yapılan kura çekimi protestoya neden oldu. Atatürk Anadolu Lisesi spor salonunda yapılan kura çekiminde vekil öğretmen kadrolarının az olduğunu ileri sürülerek, önce kura kutusu parçalandı, ardından da Valilik önüne doğru protesto yürüyüşü yapıldı.
Vekil öğretmen adaylarının, Valilik önünde yaptıkları eylemde Hakkari Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut'u istifaya çağırdı.

30948Hakkari'deki öğretmen açığının giderilmesi için Hakkari Milli Eğitim Müdürlüğü her yıl olduğu gibi bu yıl da açığı kapatmak için vekil öğretmen almayı kararlaştırdı. Bu yıl 14 kişilik kontenjan için 185 vekil öğretmen adayı başvurdu. Başvuranların sayısının çok olmasından dolayı kura çekimine gidildi. Ancak Hakkari Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut ve Şube Müdürü Nurettin Özdemir'in katıldığı bu kura çekimine, bu kez protesto eylemi damgasını vurdu. Kura çekiminde vekil öğretmenler için ayrılan kadroları az bulan ve isimleri çıkmayan vekil öğretmen adayları eylem yaptı.

Atatürk Anadolu Lisesi Spor Salonunda bulunan protestocu vekil öğretmen adayları, önce kura kutusunu parçaladı. Ardından da eylemlerini dışarıda sürdürdü. 60 vekil öğretmen adayı Valilik binası önüne kadar yürüdü. Burada da vekil öğretmen adayları, Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut için "Ömer istifa", "Vali buraya" sloganları attı.
30949Vekil öğretmen adayları adına basın açıklamasını Devlet Yılmaz yaptı. Yılmaz, "Buraya hakkımızı aramak için geldik. Bizler yüksek okulu bitirmiş öğretmenleriz. Hakkari’deki bazı köy okullarında öğretmen olmadığı için hala kapıları kilitli, buradaki öğrenciler eğitimden mahrum kalmış durumda. 2 aydır okullar açılmış, öğrencilerimiz hala evlerinde oturmaktalar. Birçok okulun kapısı kilitli.Ben milli Eğitim Müdürü Bulut'a sesleniyorum. Sizin çocuğunuz burada eğitim görse vicdanınız kabul eder mi? Vali Yardımcısına gediyoruz. Eğitim düzeyini yükseltmek istiyoruz diyor. Okullar kapalı olarak mı eğitim düzeyi yükselecek. Siyaset yapmasınlar bizim sırtımızda. Eğitim olmadan terör bitmez" dedi

Konuyla ilgili açıklamalarda bulunan Milli Eğitim Müdürü Ömer Bulut ise iş kurumu olmadıklarını, eğitim kurumu olduklarını ve kura çekimini adaletli yaptıklarını söyledi. Vekil öğretmenlik için yapılan başvuruların yüksek olduğunu bu yüzden de kura çekimine gidildiğini belirten Milli Eğitim Müdürü Bulut, "Kura çekimi normal bir şekilde devam ediyordu. Ben bir ara dışarı çıkarken, protesto yapmışlar. Biz eğitim kurumuyuz. İş kurumu değiliz. Dolayısıyla biz çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Biz bundan önceki kuramızda 4 yıllık mezunlarımızı almıştık. Gönül isterdi ki bu sayı daha fazla olsun. Hiçbir siyasetçinin ve hiçbir bürokratın notunu dikkate almadan bu kurayı yaptık. Ben 5 dakika dışarı çıkarken, kuraya katılan bazı insanlar kura torbasını yırtmışlar. Gerekirse savcılığa suç duyurusunda bulunacağız. Bundan sonra alacağımız vekil öğretmenleri kura yapmadan kendimiz belirleyeceğiz" dedi.

30945
atamalar1.jpg
30946
30947
yüksekovahaber

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş