Sendikalar göre tek çözüm kadrolu atama


TEK ÇÖZÜM KADRO!

-ÇAĞRI-

Genç ve kalabalık bir nüfusa sahip Türkiye"nin en önemli sorunu eğitimdir. Var olan diğer sıkıntıların çözüme kavuşması da yine eğitimle olacaktır. Öğrenci, veli ve öğretmenlerin varlığı üzerinden yürüyen eğitim sürecinde en önemli bileşen olan öğretmenlerin atanma, kadroya geçme ve özlük hakları açısından yaşadığı sıkıntılar artarak sürmekteyken eğitimde nesnel bir başarı beklemek hayal olacaktır.

Aldığı eğitim öğretmen olması için yeterliyken alan dışına sorularla elemeye maruz bırakılan 250 bin mezun vicdan ve adalet ölçülerini aşan bir dayatmayla KPSS zulmüne uğratılıyor. Bu sınavı aşabilen, branşında açık olan az sayıda öğretmen sözleşmelilik ayıbıyla karşı karşıya. Özür durumu yer değiştirmeleri, sevk ve rapor işlemleri, eğitim ödeneği, maaş ve yolluk ödenmesi gibi pek çok konuda kadrolu öğretmenlerden ayrılan sözleşmeli öğretmenlerin temel sorunu kadroya kavuşmaktır. Ocak 2009 dan itibaren süren il emri sorunun kadrolu öğretmenler lehine düzeltilmesi ve sözleşmeli öğretmenlerin aile kurma, aile olma haklarının gasp edilmiş olması bile tek başına sözleşmeliliğin hukuki bir garabet olduğunun delilidir.

Tek parti iktidarında kadro için maliye ve milli eğitim bakanlıklarının anlaşamıyor olması da anlaşılır bir durum değildir. Koşullar gerektirdiğinde 200.000 den fazla işçiyi bir gecede kadroya geçiren hükümetin 60.000 sözleşmeli öğretmen için ayak diretmesinin mantığı olamaz. Bakanlığı Sayın Hüseyin Çelik"ten devir alan Sayın Nimet Çubukçu"nun eski görevinden ve anne oluşundan kaynaklanan bir duruşla ifade ettiği “kasım sonrası sözleşmeli atama yapılamayacak” sözü ataması yapılamayan öğretmenler ve sözleşmeliler için bir akittir. Bu noktada yanlışta ısrar edilememesi yanlıştan dönüleceği anlamını taşır. Devlette süreklilik esas olduğuna göre Milli eğitim Eski Bakanı Hüseyin Çelik tarafından verilen sözleşmelilere hizmet sürelerine göre kadro verileceği sözünün gereği yapılmalıdır

Süregelen ve artan hukuki, insani sorunlar karşısında sabrı tükenen bir kitle olarak, 2009 24 Kasım Tarihine kadar öncelikle il emri mağduriyetinin giderilmesini, daha sonra da sözleşmelilerin kadroya alınacağı takvimin ilan edilmesini talep ediyoruz. Yaklaşık 2 aylık süreçte resmi bir düzenleme olmadığı ve kadroya alınma takvimi açıklanmadığı takdirde sözleşmeli öğretmenlerimiz 24 Kasımı içeren haftada 23, 24, 25 ve 26 Kasım tarihlerinde rapor alarak iş bırakacaklardır. 24 Kasım Salı günü saat 12:00 de sözleşmeli öğretmenlerimiz, ataması yapılamayan öğretmenler ve kadrolu meslektaşlarıyla birlikte Milli Eğitim Bakanlığı önünde kitlesel bir eylem yapacaklardır.

Türkiye"nin dört yanından aileleri ve hasret kaldıkları evlatlarıyla bakanlık önünde toplanacak olan öğretmenler, Mustafa Kemal Atatürk"ün “başöğretmenlik” ünvanını kabul ettiği bu tarihi gereğince kutlamak için asaleten atanmayı beklemektedir. Öğretmenlik uzmanlık gerektiren tam zamanlı bir meslektir. Bu koşullar sağlanıncaya kadar öğretmen günleri bize haramdır. 24 Kasım 2009 Salı gününü, çiçek ve nutuk yerine “kadro müjdesi” ile kutlamak istiyoruz.

Tüm eğitim sendikaların tüzükleri ve kuruluş gerekçeleri üzerinden 24 Kasım 2009 günü yapılacak eyleme yönetimleriyle ve kitlesel olarak katılım göstermeleri var oluş nedenlerinin gereğidir.

Kamuoyuna ilanen duyururuz.

Anadolu Eğitim Sendikası

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş