10 Bin Kadroyla İlgili En Son Bilgiler


24 Kasım Salı gecesi TBMM'de kabul edilen yasa, ancak bugün Çankaya'ya gönderilebildi.
Dün bütün gün boşa harcandı. Cumhurbaşkanının bugün onaylaması halinde ise Resmi Gazete'de yayınlanması en erken yarın sabah olabilecek. Akşam saatlerinde yayınlanacak bir mükerer sayı, bu süreyi daha kısaltabilir. Ama şu ana kadar öyle bir gelişme söz konusu değil.
Peki ilgili yasa bu akşam ya da yarın sabah Resmi Gazete'de yayınlanırsa, bayram tatili nedeniyle başvurular ertelenir mi? Yoksa, hemen yarın başlar mı? MEB kurmayları, yasanın Resmi Gazete'de yayınlandığı anda, başvuruların başlayabileceğini söylüyorlar.Yani yarın yayınlanırsa, başvurular da yarın başlayabilecek.
Başvuru süresi 15 gün sürecek, iki gün de göreve başlama süresi verilecek. Daha sonra ise Sözleşmeli alımı için ayrı bir başvuru süreçci başlayacak. O da 10 gün sürecek.
Aslına bakılırsa bu iletişim çağında bu kadar uzun bir başvuru süresi olmaz. Kesinlikle kısaltılması gerekir. Öğretmenlerin sabrı zaten yeterince tükenmiş durumda. Aslında bir haftada her şey tamamlanabilir. İkinci hafta da sözleşmelilerin başvuruları tamamlanır.

Kaç Kişi Başvurabilecek?
Şu an için KPPS girip atama bekleyen 224 bin öğretmen var. Ama maalesef bu atama döneminde, bunlardan sadece 45 bine yakını atamalar için başvurabilecek. Çünkü bütün branşlar için belirlenen taban puanların üzerinde ancak bu kadar öğretmen bulunuyor.. Bakanlık bu konuda, "Başvuruları herkese açıp ya da puanları düşük gösterip, umut tacirliği yapmak istemiyoruz" diyor. Kendi açılarından baktıklarında haklılar ama daha en başında, yıllardır atama bekleyen öğretmenlere başvuru hakkı bile tanınmadan, başınızın çaresine bakın demek de çok gaddarca.
Peki hangi branştan ne kadar öğretmen alınacak? En çok merak edilen bu sorunun cevabı, hala  kesinleşmemiş. Çünkü 10'a yakın ilden hala bilgi gelmemiş. Nasıl bir bilgi akışı ise bu'!
Ama elde çarpıcı rakmalar var. Örneğin 100 üzerinde öğretmen alınacak branş sayısı sadece 20. Yani 82 farklı branşın 60'nda 100 ve daha az öğretmen alınacak. Bazı branşlar 2 ya da 3 öğretmen atanabilecek.
Bu arada istek olmasına rağmen örneğin sağlık ve ulaştırma ile ilgili alanlarda KPSS puanı olan öğretmenin bulunmaması nedeniyle atama gerçekleşemeyecekmiş.

Hangi Branşta Kaç Kişi ?
En çok merak edilen alanlardan birisi Fizik'te önceki yıl Türkiye birincisi bile açıkta kalmıştı. Bu atama döneminde Fizik için başvuracak öğretmen sayısı 673 kişiyymiş.
En çok öğretmen  alımı daha önceki atama dönemlerinde olduğu gibi yine sınıf öğretmenliğinde gerçekleşecek ve yaklaşık 1500 öğretmen alınacak. Sınıf öğretmenliğini,  sırasıyla okul öncesi, İngilizce, Rehberlik, Türk Dili Edebiyatı, Fen ve Teknoloji öğretmenliği izleyecek. Bu branşlara 500 ila 800 arasında atama gerçekleşecek.
İlköğretim ve lise Matematik öğretmenliklerine de, her birine ayrı ayrı olmak üzere  500’e yakın öğretmen atanacak.
Zihinsel Engelliler, Türkçe, Din Kültürü, Bilişim’e 300 civarında atama düşünülüyor .
Bazı temel branşlarda da 100 ila 200 arasında öğretmen alınacak diğer tüm branşlarda ise 100'ün hatta 50'nin altında alım yapılacak.
Sadece  birkaç alımın yapılacağı alanlardan bazıları ise Çince, Rusca gibi zaten çok sayıda öğretmenin bulunmadığı alanlar.
Çok istek olmasına rağmen bilişimcilere yönelik kadronun azaltılmasının nedeni ise diğer branşlara da olanak sağlamakmış.
Aslına bakılırsa, değil 10 bin 50 bin kadro da alınmış olsaydı yine açıkta kalan onbinler olacaktı. Umarız şubat atama döneminde çok daha ciddi bir alım gerçekleşir.

abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş