Abbas güçlü : "En fazla atama Rehberlik, Din ve Bilişim'den olacak."


Şimdi de yeni bir tartışma çıktı. Kasım atamaları sözleşmeli mi olacak? Yoksa kadrolu mu? Çünkü bazı internet siteleri sözleşmeli alınacak diye yazmış. Neye dayanarak, kime sorarak yazmışlar bilmiyoruz. Ama bizim bildiğimiz bir şey var ki...


Şimdi de yeni bir tartışma çıktı. Kasım atamaları sözleşmeli mi olacak? Yoksa kadrolu mu? Çünkü bazı internet siteleri sözleşmeli alınacak diye  yazmış. Neye dayanarak, kime sorarak  yazmışlar bilmiyoruz. Ama bizim bildiğimiz bir şey var ki alımlar sözleşmeli değil, kadrolu olacak. Zaten gecikmenin de nedeni bu.

Biz bugüne kadar Milli Eğitim Bakanlığı’nın en üst düzey yetkililerinden aldığımız bilgileri sizlerle paylaşıyoruz.. Bundan sonra da bu minvalde devam edecek. Çünkü çok hassas bir konu. En ufak bir yanlış anlama bile hayal kırıklıkları ve kızgınlıklar yaratabilir.

İşte atama takvimi, atamanın şekli ve illerden gelen istekler konusunda, en son bilgiler:

- Kasım ayı atamaları, sözleşmeli değil kadrolu olacak. Bu konuda Maliye Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında üst düzey görüşmeler devam ediyor. Serbest öğretmen kadrolarından 10 bin tanesinin kasım ayında kullanılması için yasa teklifi hazırlandı. Teklif, şu anda TBMM Plan Bütçe Komisyonu’nda bu hafta oradan da  geçerek genel kurul’a gelip yasallaşması bekleniyor.

- Atama takvimiyle ilgili her şey hazır. Yasa, Resmi Gazete’de yayınlandığı an, atama süreci başlayacak. Bu takvimin Kasım ayı içinde gerçekleşmesi için Bakan Çubukçu çok büyük gayret gösteriyor.

-10 bin kadronun branşlara göre dağılımı, illerden gelen istekler doğrultusunda gerçekleşecek. Ve hangi ilin hangi branştan kaç öğretmen istediği belirlendi. Ve bu istekler tek elde toparlandı. En fazla öğretmen isteği, 21 bin 890 kadro ile Rehberlik öğretmenlerine yönelik.

-İllerin öğretmen isteklerinin ikinci sırasında 8 bin taleple  Din Kültürü ve Ahlak öğretmenleri geliyor. Üçüncü sırada ise 7 bin 200 bin öğretmenle, bilişim’ciler bulunuyor. Daha sonra sırasıyla, İngilizce, Türk Dili ve Edebiyatı, Beden Eğitimi, Müzik, Fen-Teknoloji ve Fizik öğretmenleri, Okul Öncesi, Matematik geliyor. Diğerleri de 200, 300 kişilik isteklerle sıralanıyor.

- Peki dağılım nasıl olacak? En çok istenen branş öğretmenleri dikkate alınarak, ağırlık onlara verilecek. Ama hiç birinde toplam kontenjan bini geçmeyecek. Belki sadece Rehberlikçiler için olabilir.

Ayrıntılar geldikçe sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz…

Abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş