Abbas Güçlü - Öğretmen Atamaları


Bakan Çubukçu, kasım ayında 10 bin öğretmen alınacağını açıkladı. Başbakan Erdoğan da bunu teyit eti. Yani 10 bin öğretmen alınacağı artık kesin gibi. Ama asıl kafa karışıklığına neden olan konular çok farklı. İşte bunlardan bazıları:
1. 200 binden fazla öğretmen açığı varken, neden 10 bin? Gelecek yıl, 40 bin öğretmen ataması yapılacağına göre, demek ki açık var. O halde neden şimdi değil de gelecek yıl?
2. Branş dağılımı nasıl olacak? Genel ağırlık yine okul öncesi, ilköğretim ve din kültürü öğretmenlerine yönelik mi olacak? Yoksa adaletli bir dağılım gerçekleşecek mi? Örneğin, son yıllarda hiç ataması yapılmayan teknik öğretmenlere ve fen branşlarına da şans tanınacak mı?
3. Bu atama döneminden kimler yararlanacak? Herkes mi, yoksa açıkta olanlar mı? Örneğin sözleşmeli öğretmenler de bu atama döneminden yararlanabilecek mi? Başbakan Erdoğan, “Yeni öğretmenler” dedi. Yani hâlâ görevde olanların dışındakileri kastetti. Bu konuya hemen açıklık getirilmeli, çünkü sözleşmeliler ile açıkta olanlar arasında kıyasıya bir rekabet başladı. “Sözleşmeliler atanmasın, onlar zaten görevde” diye kampanyalar yapılıyor. İşin doğrusu ya da yapılmak istenen, bugün yarın anlaşılır. Belki de şu yapılmak isteniyor:
Bakan Çubukçu, daha önce, sözleşmeli öğretmenlerin kadroya alınacağını söylemişti. İşte bu nedenle, onlar zaten ileride kadroya alınacakları için, bu atama döneminde kapsam dışı kalabilirler. Ama bunun net bir şekilde ortaya konulması gerekir. Yoksa ortaya çıkan durum, tıpkı SBS ve ÖSS’deki boş kontenjanlara döner, kadrolar bir yandan dolarken, öte yandan boşalır. Yani sözleşmeliler, bu yeni kadrolardan, KPSS puanları daha yüksek olduğu için öncelikle yararlanırlar ve açıkta olanlara yine sıra gelmez. Peki, sözleşmelilerin boşalttığı kadrolar? Artık sözleşmeli öğretmen de alınmayacağına göre nasıl doldurulacak? Boş mu kalacak? Ek kadro mu verilecek? Bu konu da bir an önce açıklığa kavuşturulursa, öğretmenlere çok büyük bir iyilik yapılmış olur...
Özetin özeti: MEB’in her işi gibi öğretmen atamaları da karmakarışık. İçinden çıkana aşk olsun..
Son dakika notu: Yeni atama döneminden sözleşmeliler de dahil herkes yararlanabilecek.

Abbas Güçlü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş