Öğrenim kredisi aylık 200 lira oluyor

Üniversite öğrencilerine verilen 2010 öğrenim kredisi ve 2010 bursların aylık 180 liradan 200 liraya çıkarılması kararlaştırıldı.
Milli Eğitim Bakanlığı'nın Meclis bütçe görüşmelerinden, öğrencileri sevindirecek bir haber geldi. Üniversite öğrencilerine verilen öğrenim kredisi ve bursların aylık 180 liradan 200 liraya çıkarılması kararlaştırıldı.
Halen 800 bin civarında öğrenci, Yüksek Öğrenim Kredi ve Yurtlar Kurumu'ndan (Yurtkur) kredi veya burs alıyor. 2010 yılında ekstra 75 bin öğrenciye burs, 175 bin civarında öğrenciye öğrenim kredisi verilmesi planlanıyor. Başarılı veya ihtiyaç sahibi öğrencilere burs, kredi için başvuran tüm öğrencilere ise öğrenim kredisi tahsis ediliyor. Burs karşılıksız veriliyor, kredi ise üniversite bittikten iki yıl sonra başlamak üzere geri ödeniyor. Bir öğrenci hem burs hem de öğrenim kredisi alamıyor. Üniversite harcı olan 'katkı kredisi' (harç) ise talep eden tüm öğrencilere veriliyor ve ücret öğrenciler adına üniversitelere yatırılıyor.
Yeni burs ve krediler, öğrencilerin hesaplarına ocak ayından itibaren yatırılmaya başlanacak. 2002 yılında 451 bin öğrenciye 45 lira burs ve kredi veriliyordu. Bu yıl Yurtkur'a burs, öğrenim ve katkı kredisinden yararlanmak için 421 bin kişi başvurmuştu. Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, 2010 bütçesinin öğrenciler için daha fazla kaynak ayıran bir bütçe olduğunu belirtirken, gelecek yıl öğrencilere sağlanan öğrenim ve harç kredisi ödeneklerini yüzde 12,8 artırdıklarını söyledi. Şimşek, gelecek yıl toplam 1 milyon 634 bin öğrenciye burs, öğrenim ve katkı kredisi ödemeyi hedeflediklerini kaydetti.

İBRAHİM ASALIOĞLU ANKARA

Zaman

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş