Öğretmen adayları işsizlikten "Kepçe Operatörü" oldu !Vinç, kepçe, dozer, greyder gibi ağır iş makinelerini kullananların bin 500 ile 5 bin TL arasında maaşla kolayca iş bulabilmesi her meslekten insanı operatörlük kurslarına yöneltti. Aralarında öğretmen adaylarından, makam şoförlerine kadar değişik kesimlerden insanlar kurslara katılarak belge alıyor.


Konya'da faaliyet gösteren Safir Operatörlük Kursu'na her yaştan kursiyer müracaatta bulunuyor.
Kepçe operatörlüğü kursuna katılanlardan en dikkat çekenler ise Kamu Personeli Seçme Sınavı'ndan yeterli puanı alamadığı için atanamayan öğretmen adayları.
Selçuk Üniversitesi İngilizce Öğretmenliği Bölümü'nü bitirdikten sonra atanamayan Özgür Altınsoy, kepçe operatörü olmak için kursa yazıldı.
Üç yıldır atanamadığını kaydeden Altınsoy, "Yıllarca okuduk. Ancak KPSS'den yeterli puan alamadığımız için atamamız yapılamadı. Ben de kepçe operatörlüğüne müracaat ettim. Kursu tamamladım, belgemi aldım. Operatör olarak iş bulmak daha kolay. Şimdi Fransa'ya gidip, bu işi yapacağım." dedi.

Operatörlük kursu yetkilisi Aydın Ayhan, Van, Kastamonu, Trabzon, Mersin, Antalya, Samsun gibi illerden çok sayıda kişinin müracaatta bulunduğunu söyledi.

Kursiyerlere teorik derslerin yanı sıra dozer, kepçe, vinç, greyder, buldozer gibi araçlarla uygulamalı eğitim verildiğini ifade eden Ayhan, özellikle Karayolları Genel Müdürlüğü, İl Özel idareleri, belediyeler gibi kamu kurumlarının ihtiyaç duyduğu operatörlük için belge şartının olması nedeniyle kursa taleplerin arttığını bildirdi.

Başarılı olanlara Milli Eğitim Bakanlığı onaylı sertifika verdiklerini anlatan Aydın Ayhan, şu bilgileri verdi: "Kursu başarıyla tamamlayanların ehliyetlerine operatörlük sınıfı da eklenebiliyor. Kurs ücreti tercih edilen ağır vasıta iş makinesine göre 450 ile 750 TL arasında değişiyor. Resmi harçlarla birlikte bu ücret bin 250 TL'yi buluyor. Ancak, bu belgeye sahip olanlar kamuya girmek istediğinde büyük avantaj elde ediyor. KPSS'den 90 alan bir kişi bu tür kurumlara atanamazken, böyle bir sertifikaya sahip aday 60 puanla bir kamu kurumlarda işe yerleşebiliyor. Geçen yıldan bugüne kadar yaklaşık 600 kişi belge aldı. Bunların önemli bir bölümünü fakülte mezunları oluşturuyor."


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş