Üniversiteden Atılma Tarihe Karışıyor


İstedikleri sürede üniversiteden mezun olma şansı yakalayan öğrenciler artık '2. veya 3. sınıftayım' yerine 'şu kadar kredim var' diyecek. Gerekli krediyi erken toplayanlar, okulunu daha erken bitirebilecek. Ancak belli bir yılı aştığı halde mezun olamayanlar, askerlik tecili, paso gibi öğrencilik haklarından yararlanamayacak. YÖK'ün hazırladığı kanun taslağı görüşlerini almak üzere üniversitelere gönderildi.

Taslak, öğrencilere 'bir yıl yabancı dil hazırlık sınıfı hariç olmak üzere önlisans programlarını 4 yıl içinde, lisans programlarını 6 yıl içinde, lisans ve
yüksek lisans derecesini birlikte veren programları 9 yıl içinde, yüksek lisans öğretimini 4 yıl içinde, doktora öğrenimini ise 6 yıl içinde tamamlayarak mezun olma' şansı tanıyor. Bu sürelerde mezun olamayanlar, öğrenimlerine devam etmek için derslere kayıt yaptırmaları halinde ders ve sınavlara katılma imkanı elde edecek. Yani istediği zaman kayıt yaptıran öğrenci kaldığı yerden üniversiteye devam edebilecek. Ancak süreyi aşan ve bir dersi 3 kezden fazla alan öğrenciler üniversite harcını yüzde 50, bir derse 4 ve daha fazla kayıt yaptırması halinde ise 2 kat daha fazla ödeyecek.

'2 yıllık önlisans' (yüksekokul), '4 yıllık lisans' (fakülte) ifadelerindeki 'yıl' kavramları da kaldırılıyor. Bunun yerine önlisans ve lisans eğitimi için öğrencilerin 'ders kredisi' alacağı hükmü getiriliyor. Kaç kredi alınınca önlisans, kaç kredi alınınca lisans mezunu olunacağına ise YÖK'ün belirleyeceği asgari kredi miktarına uygun biçimde üniversite senatoları karar verecek.

Düzenlemeyle ilgili konuşan Kurul yetkilileri, yeni durumun 'YÖK üniversitelerin yetkilerini alıyor' şeklinde yorumlanmamasını istedi: "Üniversitelerin önerdiğimiz yeni sistemini tartışmasını ve görüşlerini yazılı olarak göndermesini istiyoruz. Böyle bir sisteme gerek yok, mevcut sistem iyi görüşü ağırlık kazanırsa biz de ona uyarız.
 
Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş