Katsayı Sorunu Nasıl Çözülür?


"YÖK ile Yargı arasındaki katsayı çekişmesi, anlaşılan o ki, daha uzun süre devam edeceğe benziyor. YÖK Başkanı Özcan'ın katsayı için gerekirse yargının arkasından dolanırız yönündeki sözleri, gerçekten de büyük bir talihsizlik. Yargıyı baypas edilecek her karar, yine yargıdan döner ve bunun da öğrencilere hiç bir yararı olmaz. "YÖK ile Yargı arasındaki katsayı çekişmesi, anlaşılan o ki, daha uzun süre devam edeceğe benziyor. YÖK Başkanı Özcan'ın katsayı için  gerekirse yargının arkasından dolanırız yönündeki sözleri, gerçekten de büyük bir talihsizlik.
Yargıyı baypas edilecek her karar, yine yargıdan döner ve bunun da öğrencilere hiç bir yararı olmaz.
YÖK, üniversite adayları için gerçekten bir şeyler yapmak istiyorsa yargıyı yeniden devreye sokacak kararlar yerine, öğrencileri mutlu edecek pratik çözümler getirmelidir
Meslek liselerine sınavsız geçiş olanağı sağlayan yasa ortadan kalkmadan yapılacak her düzenleme de yine yargıdan dönecektir.
Siz hem katsayıları kaldırır ya da aradaki makası daraltır hem de sınavsız geçiş hakkı tanırsanız bu hiç adil olmaz.
Tamam meslek liseleri bugüne kadar çok mağdur edildiler. Ama onların istediği hakça bir düzenleme. Yoksa hevesleri yarım kalır ki bunu da hiç istemiyorlar.
Eğer yargı ile takışarak bir şeyler yapılmaya çalışılırsa sonuçta yine hiç bir şey gerçekleşmez. Ama bu yıl için en azından kendi alanlarıyla ilgili fakültelere girişte, diğer adaylarla eşit koşullarda yarışma olanağı sağlanırsa, bu bile çok önemli bir gelişme olur.
Ve ille de katsayılar hepten sıfırlanmak isteniyorsa da onun için gerekli yasal düzenlemelere gidilir. Aslında bunun için de süre geçmiş sayılmaz.
ÖSS kılavuzlarında, böylesi durumlar için  her zaman bir ek madde konuluyor.
Sınav şöyle şöyle yapılacak, katsayılar böyle böyle olacak ama, YÖK kararı ile her zaman için yeni düzenlemeler yapılır
maddesi çerçevesinde de yeni yasal düzenlemeler çerçevesinde hareket edilebilir. Ama bunun gerçekten istenmesi gerekir. Neden? Çünkü, YÖK; sınavsız geçiş yasasının kaldırılması için MEB'e istekte bulundu. Ama beş aydır sümen altında tutuluyor.
Bu konuda, öğrenci mağduriyetlerinin önlemesini canı gönülden istiyoruz. Ama bu düzenlemeler, hukuki, pedogojik ve adil olmalıdır. Yoksa, 1998'da gerçekleşen katsayı dayatması gibi sürekli eleştirilir ve gün gelir değiştirilir...

Abbas Güçlü

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş