MEB : " 2010'da TEK ATAMA olabilir "

2010 Atamalarla ilgili En Fazla Merak Edilen Soruları MEB Kurmayları Cevapladı
Milli Eğitim Bakanlığı yetkilileri adayların en fazla merak ettikleri sorulara açıklık getirdiler. Bazıları adayların hiç hoşuna gitmeyecek. Ama sizlerle paylaşmak zorundayız. Bazı konularda ise henüz net kararlar yok. Ama en önemlisi, başvuruların yarın nihayet başlıyor olması
 Evet yeni atamalar ve gelecek atama dönemleriyle ilgili çok sayıda yeni soru geldi. Ve yeni açılımlar var.

İşte onlardan ilk cevapı arananlar ve aldığımız yanıtlar:

SORU: Atamalardan hemen sonra becayiş yapılıyor mu?

CEVAP: Adaylar arasında gönüllü yer değiştirme yani becayiş uzun süredir yapılmıyor. Bu atama döneminde de yapılmayacak.

SORU: Sözleşmeli kadro sayısında bir artma söz konusu olabilir mi?

CEVAP: Kadroya geçenlerin yerine sözleşmeli alınacak. Yani ne kadar kayma olursa, o kadar. Bundan sonra mevcut sözleşmeli kadroların dışında, Maliye'den ek kadro alınmayacak. Zaman içerisinde de, bu sözleşmeli kadroların tümü kadroya geçirilerek, bu uygulamadan vazgeçilecek.

SORU: Puanlar neden yükseldi?

CEVAP: Büyük artışlar yok. Açılan kadro ve o branştaki öğretmenlerin puanları göz önünde bulundurularak, kontenjanın 3 katı aday belirlendi. Oynamalar bu yüzden
CEVAP: TBMM'deki görüşmeler sırasında Milli Eğitim Komisyonu Başkanı Mehmet

Sağlam'ın bu yönde bir beyanı oldu. Ama bir netlik yok. Bakan Çubukçu'nun ve Maliye'nin görüşü, bundan sonrası için şu şöyle:
Yılda tek atama yapılacak. Bu da ağustos ayı ortalarında gerçekleşecek. Yeni mezunlar da temmuz'da yapıcak bir KPSS'ye katılarak,  bu atama döneminden yararlanabilecek.  Eylül'de okullar açıldığında da göreve başlayacaklar. Ara alımlar tümüyle kaldırılacak. 2010 için de öngörülen uygulama bu yönde. Ama henüz kesinleşen bir şey yok.

SORU: Bu kadar öğretmen fazlası varken hala neden yeni eğitim fakülteleri açılıyor?

CEVAP: MEB ve YÖK bu konuda prensipte anlaştı. Artık yeni eğitim fakültesi açılmayacak. Kontenjanlar da artırılmayacak. Mevcut öğretmenlerin eritilmesine çalışılacak.

SORU: Bir kaç ay içerisinde askere gitme durumunda olanların durumu ne olacak?

CEVAP: Bu süre zarfında tayini çıkanların ataması yapılacak ve askere gittiklerinde kadroları onlar adına dondurulacak. Hiç bir hak kayıpları olmayacak.

 abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş