ÖSYM: Bu karara da itiraz gelirse 2010'da üniversiteler geç açılabilir !

ÖSYM Başkanı Yarımağan YÖK’ün yeni katsayı formülünü olumlu bulduğunu söyledi. Yarımağan, alan içi-dışı tercihler arasındaki farkın 50 puandan 10 puana indiğini belirtti.

Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Katsayılarla ilgili son alınan karara yönelik bir başvuru olur ve karar iptal edilirse sınav takvimi aksar. Bu da üniversitelerin açılmasını etkiler ve üniversiteler zamanında açılamaz” dedi. Yarımağan, Çukurova Üniversitesi (ÇÜ) Mithat Özhan Amfisi’nde ÇÜ ile Adana İl Milli Eğitim Müdürlüğünün ortaklaşa düzenlediği “Yapılan Değişikliklerden Sonra Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Sınavı” konulu konferansa konuşmacı olarak katıldı. Yarımağan, burada yaptığı konuşmada, YÖK tarafından dün açıklanan katsayı kararını değerlendirerek, “YÖK’ün dün aldığı katsayı kararıyla, belirsizlikler ortadan kalktı” dedi. Son alınan karara göre sınav takvimini en kısa sürede belirleyip açıklayacaklarını bildiren Yarımağan, şöyle devam etti: “Benim tahminim 11 Nisan tarihiyle ilgili bir değişiklik yapmayacağımız yönünde. Ancak, katsayılarla ilgili son alınan karara yönelik bir başvuru olur ve karar iptal edilirse sınav takvimi aksar. Bu da üniversitelerin açılmasını etkiler ve üniversiteler zamanında açılamaz.” Öğrenci Seçme ve Yerleştirme Merkezi Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, “Eski sistem alan dışı yerleşmeyi neredeyse imkansız hale getiriyordu. Yeni sistemde bu farkın çok azaldığını göreceğiz” dedi. Yarımağan, eski sistemde bir öğrencinin alan içi tercihiyle dışı tercihi arasında yaklaşık 50 puanlık fark bulunduğunu, bunun da soruların yüzde 29,6’sına denk geldiğini söyledi. YÖK’ün katsayı kararı sonrası bu farkın azaldığını ifade eden Yarımağan, şöyle devam etti: “Eski sistem alan dışı yerleşmeyi imkansız hale getiriyordu. Yeni sistemde bu farkın çok azaldığını göreceğiz. Şimdi bu fark yaklaşık 10 puana indi, bu da soruların ortalama yüzde 2,5’ine denk geliyor. Alan içi ve dışı yerleşme arasında hiç fark olmamasını savunanlar da var, bu farkın daha yüksek olmasını isteyenler de. Eski sistem adayların kendi kulvarlarında gitmelerini ödüllendiriyordu. Kulvar dışına çıkmak çok zordu.

Geçen yılın mağdurları

Bugünkü sistemin eskisinden iyi olduğunu düşünüyorum. ‘Daha iyisi yok mu’ diye eleştiriler olacaktır. Bu kişiden kişiye değişir.” Sınav takvimini önümüzdeki günlerde açıklayacaklarını belirten Yarımağan “Kesin olmamakla birlikte nisan ayında yapılacak sınavın sonucunu mayıs ayı içerisinde açıklarız. İkinci aşamayı da haziran ayı sonunda yapmayı planlıyoruz” dedi. Yarımağan, bir öğretmenin yeni sınav sistemi sonrası yapılacak tercihlere yönelik çekinceleri olduğu yönündeki ifadesi üzerine şunları kaydetti: “Geçen yılın sıkıntısını olacak. Puan aralıkları değiştiği için geçen yılki minimum puanlar elimizde yok. Bunu ortadan kaldırmak için geçen yılki soruları bu yılki sınav sistemine göre değerlendireceğiz. Bu çok hassas bir çalışma gerektirdiği için uzun sürebilir.” 


VATAN

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş