Sözleşmeli Öğretmen Sayısı 70 Binde Sabit Tutulacak

Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu kadrolu atama konusuna önem verdiklerini ve şu anda mevcut 70 bin sözleşmeli öğretmen
sayısını artırmayarak bir taraftan onların kadroyu geçirilmelerini sağlamaya çalıştıklarını söyledi.

Bakan sistemin işlemesi için kadroya alınan sözleşmelilerin yerine yenilerinin alınmasına mecbur olduklarını ama şu anki mevcut 70 bin sözleşmeli öğretmenin üzerine ilave sözleşmeli alımı yapmadıklarını söyledi.
 
Öğrenci Öğretmensiz Kalmasın Diye Sözleşmeli Öğretmen Atıyoruz
Bakan Çubukçu en son atanan 10 bin öğretmenin 6 bininin sözleşmeli olduğuna dikkat çekti. Çubukçu; “Sözleşmeli öğretmenlik herhangi bir şekilde bizim öğretmenlerimize eziyet olsun diye veya kötülük olsun diye benimsediğimiz bir sistem değil. Hedeflenen amaçlanan ulaşılmak istenen öğrenciyi öğretmensiz bırakmamak” diye konuştu.

Sözleşmeli Öğretmenlere İl Emri İle Tayin Hakkı
 
Mili Eğitim Bakanı; “en son eş durumundan il emrine tayin hakkı verdik kadrolu öğretmenlere, tabi sözleşmeli öğretmenlerin böyle bir hakkı yok. Şimdi haklı olarak soruyorlar, onlar aile de biz değil miyiz? Onlar anne baba biz değil miyiz.bu haber bir memuruz net haberidir Dolayısıyla haklılar bu itirazlarının da ortadan kaldırılması için sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan haklarını sağlayacak bir düzenleme yapıyoruz. Her ilde sözleşmeli öğretmenlerin belli kadrolarını açık bırakmak suretiyle il emrine tayin suretiyle kadrolularda çözdüğümüz şekliyle çözmeye çalışacağız” dedi.

Bakan yakın zamanda sözleşmeli öğretmenlerin eş durumundan tayinlerinin gerçekleşebileceğini söyledi.
 
Şubat Ayında Atama Yapmayı Düşünmüyoruz
Milli Eğitim Bakanı; atamalarla ilgili de; “bu yıl itibariyle şubat ayında bir atama yapmayı düşünmüyoruz. Açıkçası Maliye Bakanlığımızdan Milli Eğitim Bakanlığımıza verilen kadrolar bölüm bölüm kısmi kısmi verildiği için yılında üç dört döneminde bu atamalar gerçekleştiği için aslında eğitim yılı başladıktan sonra yapılan atamalar her açıdan zorluyor. bu haber bir memuruz net haberidir Bu atamaların tamamını eğitim ve öğretim yılında doğru bir planlamayla ilerleyebilmesi için Ağustos ayında tek bir atama yapmayı planlıyoruz ve Ağustos ayında atandıktan sonra öğretmenlerimiz, mevsim koşulları da uygun olacak. Yeni eğitim öğretim yılı açıldığında yeni görev yerlerinde yerlerini almalarını istiyoruz. Böyle bir çalışmamız var ben bunun doğru bir çalışma olacağına inanıyorum” diye konuştu.

STV


Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş