YÖK’ten 0.14,5’lik yeni formül

Danıştay İdari Dava Daireleri Genel Kurulu, YÖK’ün, eşit katsayı kararının yürütmesinin durdurulmasına itirazını dün jet hızıyla reddetti.
Gözler, üniversiteye girişte yeni alternatiflerin tartışılacağı 17 Aralık’taki YÖK Genel Kurulu’na çevrildi.
Çok küçük katsayı farkı
Kurul’da Danıştay’ın yürütmesini durdurduğu 0.15’lik eşit katsayının, meslek liseleri için 0.14,5 olarak belirlenmesi görüşü ağırlık kazandı. Böylece YÖK, Danıştay kararını şeklen de uygulamış olacak. İmam hatipler başta olmak üzere meslek lisesi mezunları, üniversiteye girişte genel liselerden çok küçük bir katsayı farkıyla üniversiteye giriş imkanı bulacaklar.

Başarı puanı formülü
Katsayı oranlarındaki farkı minimuma çekecek olan YÖK, ikinci alternatif olarak da üniversiteye giriş puanının hesaplanmasında etkili olan Ortaöğretim Başarı Puanı’nda (AOBP) değişikliğe gitmeyi değerlendirecek. Katsayı ile çarpılarak, üniversite giriş puanının üzerine eklenen AOBP’nin tavan sınırı aşağıya çekilebilecek. Şimdi 500 tavan puanı olan AOBP’nin bu sınırı aşağıya çekilince, AOBP ile katsayının çarpımı sonucu ortaya çıkan ve üniversiteye giriş puanına yapılan eklemenin etkisi de azalacak.
Esasa ilişkin karar sonra
Danıştay 8. Dairesi, İstanbul Barosu’nun açtığı davada, YÖK’ün katsayı kararının yürütmesini oybirliği ile durdurmuştu. YÖK de bu karara itiraz etmişti. Danıştay İdari Dava Daireleri Kurulu, dünkü toplantısında, YÖK’ün itirazını reddetti. YÖK, “Katsayı kararının alınma sebebi ideolojik sebepler olmayıp, ekonomik ve sosyal sebeplerdir. Lise farkı gözetmeksizin tek bir katsayı belirlenmek suretiyle yapay puan farklılaştırması uygulamasından vazgeçilmiş gerçek başarıyı esas alan bin puanlama sistemi getirilerek, eşitlik ve adalet ilkesine uygun davranılmıştır” itirazında bulunmuştu. İşleyen sınav takvimi nedeniyle Danıştay, esasa ilişkin kararını da en kısa sürede verecek.

17’sinde ilan edeceğiz
YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan kararla ilgili şu değerlendirmeyi yaptı: “İtirazımızın kabul edileceğini umuyorduk ancak reddedildi. Ayın 17’sinde tekrar düzenleme yaparak ilan edeceğiz. B planımız var, bunu devreye sokacağız. İnşallah bu B planı, 1.5 milyon öğrencimizin beklentilerine uygun bir düzenlemedir ve kabul görür. Yeni düzenleme ÖSS’de geçerli olacak, gecikme olmayacak.”

HÜRRİYET

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş