Herkese üniversite MÜJDESİ geldi !

ÖSYM'nin herkesi üniversiteli yapma planı var
Katsayı krizi yaşayan ÖSYM'nin herkesi üniversiteli yapma planı var..
Danıştay'ın son katsayı kararının ardından belirsizlik yaşandığını söyleyen ÖSYM Başkanı Prof. Ünal Yarımağan, müjdeyi verdi.

ÖSYM Başkanı Prof. Dr. Ünal Yarımağan, 1998'den beri uygulanan katsayı adaletsizliğini eleştirerek “Alan ve alan dışı ayrımının kaldırılmasına inananlardanım. Bu, katsayıların tamamen kaldırılması veya biraz yaklaştırılmasıyla olur" dedi. İzmir Yaşar Üniversitesi’nde öğrencilerle buluşan Yarımağan, öğrencilerin son karar nedeniyle tedirgin olmamaları gerektiğini söyledi. Yarımağan şöyle devam etti:

"Şu anda belirsizlik var. Adaylar hazırlıklarını sürdürsünler. YÖK alternatifler üzerinde çalışıyor. Alan içi katsayısı 0,15. Bu 0,16-0,18 olur. Alan dışı katsayı 0,13'tü. Ya aynen kalır ya da biraz iner." Yarımağan, katsayıların adaylar arasında 40 puanlık bir farka neden olduğunu belirterek "03 ve 08 katsayıları, arasında çok fark olan bir engel" diye konuştu. Danıştay kararının ideolojik olup olmadığıyla ilgili açıklama yapmayan Yarımağan şu ifadeleri kullandı:

BU FARK ÇOK FAZLA

"Herkes meslek lisesini konuşuyor ama meslek lisesi değil, fen alanından mezun olan Türkiye birincisi bile olsa, hukuk fakültesine gidemiyor. Benim kanaatim fen mezunlarının hukukçu olabilecekleri yönünde. Bu fark bu kadar yüksek olmamalı, o kesin. Meslek lisesinde okuyanların ideali tıp, hukuk olabilir. Bu kapı kapatılmamalı." “Katsayı sorunu çözülece” diyen ÖSYM Başkanı, adaletsiz katsayı uygulamasına dönmenin mümkün olmadığını belirtti.

Vicdanlar kanadı

Türkiye Kamu-Sen İstanbul İl Başkanı Hanefi Bostan: Ortada bir haksızlık var. 28 Şubat sürecinin eseri olan katsayı uygulaması binlerce öğrenciyi mağdur etti. Hiç kimsenin öğrenim özgürlüğü ellerinden alınamaz. Milletin vicdanı kanamıştır. Derhal bu haksızlık giderilmeli. Aksi takdirde meslek liseleri ortadan kalkacak.

Düzenleme önerisi

Eğitim Bir -Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu: Yeni bir düzenleme yapılarak artık yargının eğitimin işine karışması engellenmeli. Bu haksızlık bir an önce giderilerek öğrencilerin sıkıntıları aşılmalı.

Herkes üniversiteli olacak

Prof. Dr. Ünal Yarımağan, "Türkiye'de tercih yapmamak şartıyla herkes için yüksek öğretim imkanı var" dedi. Yarımağan, üniversiteye giriş sınavı için yapılan başvurunun 1 milyon 400 bine ulaştığını açıkladı. Uzatılan başvuru süresiyle birlikte bu sayının 1.5 milyona çıkacağını anlatan Yarımağan, üniversitelerdeki toplam kontenjanın 600 bini geçtiğini söyledi. Bunun yanında açık öğretim fakültesinin de bulunduğunu ve burada kontenjan sınırlaması olmadığına dikkati çeken Yarımağan, 1 milyon kişinin yüksek öğretim programına girebileceğini kaydetti. Geçen yıl 120 bin kontenjanın açık kaldığını vurguladı.

A.A

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş