Katsayının kaldırılmasını YÖK'ten sanayici istemiş

Meslek liselerine üniversite sınavında uygulanan katsayı farkının kaldırılmasını Yüksek Öğretim Kurulu'ndan (YÖK) sanayicilerin istediği ortaya çıktı. Ezber bozan bilgiyi açıklayan Ankara Sanayi Odası Başkanı Nurettin Özdebir, YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ı üniversitelerin başına geçtiği ilk aylarda Sincan Organize Sanayi bölgesine davet ettiğini söyledi. Ankaralı sanayicilerle çiçeği burnunda YÖK Başkanı arasındaki görüşmenin gece 03.00'a kadar sürdüğünü belirten Özdebir, "Sanayici YÖK Başkanı'ndan iki şey istedi. Meslek liselerinin önünün açılması ve üniversitelerimizin eğitim programlarının belirlenmesinde reel sektörün olması." diye konuştu.

Nitelikli eleman sıkıntısı ve Danıştay'ın katsayı farkını kaldıran YÖK kararını iptaliyle ilgili Cihan'a açıklamalarda bulunan Özdebir, önemli bilgiler verdi. Katsayıyla ilgili kararın YÖK'e bırakılması gerektiğini ve Danıştay'ın buna engel olmasının sanayiciyi vurduğunu kaydeden Özdebir, dünyada Türkiye'dekine benzer bir engelleme olmadığını belirtti. Yurt dışındaki meslek lisesi örneklerini inceledikleri bilgisini veren Özdebir, İngiltere, Almanya ve Fransa'da öğrencileri mesleki eğitime teşvik eden bir sistemden söz etti.

Kayıtlı işsiz sayısının 3 milyonu aştığı Türkiye'de meslek liselerinin önünü kapatılmasına bir anlam veremediğine dikkat çeken Nurettin Özdebir, "İşletmelerin nitelikli elemana ihtiyacı var. Ancak piyasada nitelikli eleman yok. Türkiye ekonomisi katma değeri yüksek işler yaparak dünyada rekabet edebilir. Bunun için meslek liselerinin kalitesinin arttırılması başarılı öğrencilerin bu liselere gidebilmeleri gerekir." dedi. Meslekli insanlar yetiştirmek için üniversiteye girişin önünün açılması gerektiğine vurgu yapan ASO Başkanı, "Katsayıyı koyan irade katsayıyı kaldırmakta da yetkili olmalı. Danıştay'ın verdiği karar sonrası devam edecek uygulama adaletsiz uygulama." şeklinde konuştu.

"İŞLETMELERİN DEVAMI İÇİN İSTEDİK"

İdeolojik olduğu gerekçesiyle sürekli eleştirilen YÖK'in katsayı düzenlemesini kendilerinin istediğini ifade eden Özdebir, 2008 yılında YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan ile sanayici arasındaki görüşmenin perde arkasını şöyle anlattı:

"Yusuf Ziya Özcan yeni YÖK başkanı olmuştu. 2008'in bahar aylarında bir akşam kendisini Sincan Organize Sanayiye getirdim. Sanayicinin ara eleman sıkıntısını, eğitim programlarıyla, öğrencilerin donanımlarıyla ilgili sıkıntıyı anlattım. Akşamüzeri başlayan toplantı gece 03.00'a kadar sürdü. Sanayici iki şey istedi. Meslek liselerinin önünün açılması, ikincisi üniversitelerimizin eğitim programları düzenlenirken reel sektörün işin içinde olması. YÖK Başkanı o zaman bize iki düzenlemeyi de yapacağını söyledi. Yaptı ancak, ikisi de yargıdan döndü. İşletmelerimizin devamı için meslek liselerine ihtiyaç var."      Egitimgazetesi.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş