"Maliye Elini Eğitim'den Çek"

"Atanamayan bir öğretmen arkadaşımız "Maliye Elini Eğitim'den Çek" kampanyası başlatmamızı istiyor. Gerçekten de çok haklı. Atamalarla ilgili konular ne zaman tıkanma noktasına gelse, karşımıza hep Maliye Bakanlığı çıkıyor. "


Artık gerçekten de sorumlu Maliye mi yoksa MEB mi her seferinde topu onlara atıyor, bilmiyoruz. Ama görünen o ki Maliye Bakanlığı özellikle kadro tahsisi ve maaşlar konusunda çok cimri davranıyor.
Haziran'da atanacak öğretmenlerin eylül'de göreve başlatılacak olmaları ise tam bir komedi. Herhalde böyle bir uygulama dünyanın başka bir yerinde yoktur.
Haziran'da atanacak öğretmenlerin çok önemli bir çoğunluğu zaten sözleşmeli öğretmenlerden oluşacak ve onlar zaten maaş alıyorlar. Yeni kadroya gireceklerin sayısı ise hepsini toplasanız bir kaç bin kişi, koskoca Türkiye Cumhuriyeti bir kaç bin öğretmene maaş veremeyecek duruma düştü ise vay halimize.
Devletlerin gelenekleri vardır. Yasalardan hatta anayasalardan çok daha önemli olan bu geleneklerdir. Ama nedense son aylarda bu gelenekler altüst ediliyor. Özellikle de öğretmen atamaları konusunda.
Madem para vermeyecekler o zaman haziran atamasını nisan'a çeksinler de, memur atamalarından önce herkes önünü görebilsin. Ve yine madem eylül'e kadar maaş vermeyecekler, boşalan sözleşmeli kadrolara da ek alım yapılsın ki, 2008 puanları, kendilerinin de söylediği gibi heba olmasın.
 
Sözleşmeli Kanunu
Aylardır hatta yıllardır sözleşmeliler için kadro yasası hazırlandığı söyleniyor. Ama yasa hala ortada yok. Bütün korkum Anayasa tartışmaları nedeni ile yasanın güme gitmesi.  Önce anayasa, sonra da bir erken seçim gelirse yasanın çıkması suya düşebilir. İşte bu yüzden ulaşabildiğiniz, ulaşabildiğimiz herkese bu yasanın bir an önce çıkartılmasını söyleyelim.
En azından söz konusu yasa teklifi ortaya çıksa da ayrıntıları bilip ona göre tartışsak. Yoksa sonrasında düzeltilmesi gerekebilir. Pek çok yasa  ve yönetmelikte olduğu gibi...
Gelişmeleri yakından izlemeye ve sizinle paylaşmaya devam edeceğiz...

Abbasguclu.com.tr 

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş