100 bin memur alınacak!

 
Başbakan Erdoğan, işsizlikle mücadele için devletin adım atacağını açıkladı. Erdoğan, sayı vermedi ama çok ciddi bir memur alımı yapacaklarını söyledi.

Katıldığı televizyon programında soruları yanıtlayan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'dan memurlara müjdeli haber geldi.
Başbakan Erdoğan, TOBB'a bağlı iş yerlerine birer işçi alınması önerisiyle ilgili şunları söyledi:
''Oksijen çadırında olan bir ekonomiyle ilgili bir öneri yaptım TOBB'a... '1 milyon 300 bin üyem var' diyorsunuz. Her biriniz bir işçi alsa 1 milyon 300 işçi eder. Bu işsizliği bizde ortalama 3-4 puan götürür. 'Tamam, yaparız' falan dediler. 'Bize bazı şeyler yapın' dediler. 'Ne yapalım?' dedik. 'Tekstilde KDV'nin düşürülmesi' dediler, indirdik. İşverenin SSK primi yükünü yüzde 5 düşürdük. Kurumlar vergisini düşürdük. TOBB, bu konuda adım atmadı.
Bugün açılışını yaptığım işverene sordum, 'Ne kadar işçi aldın' diye... '700 işçi aldım' dedi... Bu, milli bir sorun. Böyle bir dönemde yapılmayacak, ne zaman yapılacak. Birer kişi almayı kendileri için 'köşeye sıkıştırma' operasyonu olarak görüyorlar. 700 kişiyi bir firma alıyor. Bu, daha da artacak. TOBB'un içinde, TÜSİAD'ın içinde bunu yapacak firmalar var. TÜSİAD, 'İstihdamla mücadele  sürdürülebilir olmalı' diyor. O dediğiniz, her şeyin tam rayına oturduğu ülkede olur. Ama şu anda sıkıntılar var. Her ülke kendine göre tedbirler alıyor.
Eğer sen fırsat bulup işçileri dışarı atarsan, fırsat bilip asgari ücretin altında ücret ödemeye yönelirsen... Ne yapacak, 'İşten çıkmamak için buna razıyım' diyor. Daha da ileri gideceğim, beyefendiler kızmasın, rahatsız olmasın, Güneydoğu'da, Doğu'da 100 liraya, 200 liraya çalıştırılan çocuklar var. 'Hayır' desinler bana... Gerçekler ortada. Ben bunun için de emek sömürüsü dedim. Yanlış mı ifadem...
Bu konuyla ilgili olarak arkadaşlarımıza söyledik. Gideceksiniz bunların üzerine dedik. 'İşyerleri kapanır efendim'... Kapanırsa kapansın. Kalkıp da böyle bir sömürüyü yapamazsın, 100 liraya, 200 liraya bu çocukları çalıştıramazsın. Bunlar, iş hukukuna, her şeye ters. İnsan hakları noktasında, her şeye aykırı. Söylediğim yanlışsa, ben Başbakan olarak durumu ortaya koyamayacaksam... Ben  sizle 4 senedir, 5 senedir konuşuyorum, görüşüyorum siz bu işi hep böyle çevreden kuşatıyorsunuz.''

MEMUR ALMAYI PLANLIYORUZ
Başbakan Erdoğan, işsizliğin azaltılması için devletin alacağı tedbirler olup olmayacağının sorulması üzerine, ''Öyle bir çalışmamız var. Biz şu anda memur konusunda ciddi bir alım yapmayı planlıyoruz tekrar. Rakam vermeyim, ama ciddi bir alım yapacağız'' diye konuştu.

Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş