327 bin öğretmen işsiz !

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı İsmail Koncuk, Türkiye'de ciddi boyutlarda bir öğretmen açığı olmasına karşın, 327 bin işsiz öğretmenin bulunmasının büyük bir tezat oluşturduğunu söyledi.
Türk Eğitim-Sen'in yaptığı araştırmaya göre, Türkiye'de öğretmen açığının OECD ülkeleri baz alındığında ilköğretimde 196 bin 613, ortaöğretimde 119 bin 302 olmak üzere toplam 315 bin 915 olduğunu bildiren Koncuk, Milli Eğitim Bakanlığının 2009 yılı iç denetim faaliyet raporunda da öğretmen açığının 133 bin 317 olarak belirtildi
Koncuk, "Bakanlığın kendi raporunda bile öğretmen açığı 133 bin olarak belirtilmişken 40 bin atama hangi ihtiyacı karşılayacak, kimin yarasına merhem olacaktır?" sorusunu yönelterek şunları kaydetti:
"Ülkemizde ciddi bir öğretmen açığı olmasına karşın, 327 bin işsiz öğretmenin olması büyük bir tezat oluşturmaktadır. Üstelik işsiz öğretmenlerin sayısı, üç ay sonra mezunlarla birlikte 360 bine ulaşacaktır. Öğretmen olmak amacıyla eğitim fakültelerini kazanan ancak mezun olduktan sonra KPSS'ye giren, yeniden sınavla test edilen, sonra da atanmayı bekleyen öğretmen adayları için ne iktidar ne de Milli Eğitim Bakanlığı hiçbir girişimde bulunmamaktadır. Milli Eğitim Bakanı Nimet Çubukçu, atanamayan öğretmenlerin çığlıklarına kayıtsız kalmakta, topu sürekli Maliye Bakanlığına atmaktadır. Milli Eğitim Bakanlığından umduğunu bulamayan öğretmen adayları artık kendisini sahipsiz hissetmektedir." dedi.

Memuruz.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş