7 yeni üniversite kurulmasına ilişkin Kanun Tasarısı Meclis'te

 - Ankara, İstanbul, Bursa, İzmir, Konya, Kayseri ve Erzurum'da 7 yeni üniversite kurulmasına ilişkin Kanun Tasarısı Meclis'e gönderildi.
Yükseköğretim Kurumları Teşkilatı Kanunu'nda değişiklik yapılmasına ilişkin Kanun Tasarısı TBMM Başkanlığı'na sevk edildi. Tasarıya göre Ankara'da Yıldırım Beyazıt Üniversitesi kurulacak. Üniversite, Rektörlüğe bağlı olarak Tıp Fakültesi, Sağlık Bilimleri Fakültesi, Hukuk Fakültesi, Siyasal Bilgiler Fakültesi, İşletme Fakültesi, İnsan ve Toplum Bilimleri Fakültesi ile Mühendislik ve Doğa Bilimleri Fakültesi, Yabancı Diller Yüksekokulu, Sağlık Bilimleri Enstitüsü, Sosyal Bilimler Enstitüsü ile Fen
Bilimleri Enstitüsünden oluşacak.
Tasarı, Yıldırım Beyazıt Üniversitesi'nin yanı sıra Bursa Teknik Üniversitesi, İstanbul Medeniyet Üniversitesi, İzmir Turgut Reis Üniversitesi, Konya Üniversitesi, Kayseri Üniversitesi ve Erzurum Üniversitesi kurulmasını öngörüyor.

İHA

. . . . .

Editör Yorumu: Önemli olan üniversite kurmak değil, üniversitelerimizin kalitesini arttırmak olsa gerek. 127 üniversitemiz oldu. Bu uygulama işsiz üniversiteli sayısını katlamaktan başka bir sonuç yaratmayacak.
  Üstelik her bireyin üniversite mezunu olması gerekmiyor. Yakında sanayi sektörüne eleman olarak çalışacak insan bulunamayacak. Aslında meslek liselerine ve yüksekokullarına ağırlık verilmeli.


Bu konu ile ilgili yazarın köşe yazısını okuma için:
http://uzeyirk.blogspot.com/2008/05/yeni-niversiteler-kurmak-zm-deil.html

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş