CHP’li vekil Başbakan’a öğretmen atamalarını sordu


CHP Sinop Milletvekili Engin Altay, ataması yapılmayan 73.000 sözleşmeli öğretmenle ilgili olarak Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından yanıtlanması amacıyla soru önergesi verdi...

Engin Altay’ın Türkiye Büyük Millet Meclisi’ne sunduğu soru önergesi şöyle:
“Eğitim sistemimizin en önemli sorunlarından birisi de öğretmen açığıdır. Kadrolu öğretmen atanamaması nedeniyle sistemde sözleşmeli, vekil, ücretli gibi iş güvencesi olmadan öğretmen görevlendirmesi sistemin işleyişine olan güveni de sarsmakta, ayrıca eğitim fakültelerinden mezun olan gençlerimizi büyük bir karamsarlığa itmektedir. 2002 Genel Seçimlerinden önce İzmit, Gaziantep, Samsun ve İstanbul mitinglerinizde defaatle 60.000 Eğitim Fakültesi mezununun öğretmen olarak atanmadığını ve okullarda derslerin boş geçtiğini, bir öğretmenin alanı dışında derslere girdiğini ısrarla belirterek, iktidarınızda öğretmenlerin okullarını bitirdikleri günün ertesi günü görev aşkıyla okullarında öğretmen olarak göreve başlayacaklarını belirtmiştiniz. 2002 yılında 60.000 olan ataması yapılmamış eğitim fakültesi mezunu sayısı 8 yıllık iktidarınızda 300.000’e ulaşmıştır. Aileleriyle birlikte yaklaşık 1.500.000 yurttaşımızı ilgilendiren bu sorun büyük bir toplumsal trajediye yol açmıştır. Haziran ayında yapılması planlanan 10.000 kadrolu öğretmen ataması tıpkı Kasım 2009 tarihinde yapılan atama gibi sistem içindekileri kadroya geçirecek bir işlemden öteye geçmeyecek, aileler de 10.000 yeni öğretmen atanacak umuduyla bir hayal kırklığı yaşayacaktır.
1.         Haziran dönemi atamasından önce, sistemde görev alan 73.000 sözleşmeli öğretmeni kadroya geçirecek misiniz? 2.         Milli Eğitim Bakanlığı İç Denetim Raporunda ( Şubat 2010) belirtilen 133.000 öğretmen açığını kapatmaya yönelik olarak yaptığınız bir çalışma var mıdır? Bu çerçevede Haziran ayı atama döneminde planlanan 10.000 sayısını arttıracak mısınız?
3.         Gençlerimizin mağdur olmaması için Milli Eğitim Bakanlığı ve YÖK’ün eğitim fakültelerinin yeniden yapılandırılması ve kontenjan sınırlandırılmasına yönelik bir çalışması var mıdır?”

Abbasguclu.com.tr

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş