Danıştay, katsayı karmaşasına noktayı koydu!

 Danıştay, YÖK’ün yeni katsayı kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması istemini reddetti. Karardan dolayı mutlu olduğunu söyleyen YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, Danıştay’a teşekkür etti.

Yüksek Öğretim Genel Kurulu (YÖK), Danıştay'ın verdiği iki iptal kararının ardından yeni katsayıları 17 Mart'ta yaptığı toplantıda 0, 12 ve 0,15 olarak belirlemişti. YÖK'ün bu kararının iptali için iki öğrenci velisi Danıştay'a başvurmuştu.
Danıştay 8. Dairesi merakla beklenen kararını bugün açıkladı. Daire, yürütmenin durdurulması istemini oy birliğiyle reddetti.
Dairenin kararında, ''Bir mesleğe yönelik program uygulayan ortaöğretim mezunlarının aynı alanda bir yükseköğretime yerleştirilmesinde ek katsayı uygulaması 2547 sayılı yasanın 45. maddesinde yer alan kuraldan kaynaklanmakta olup, açıklanan sınav sistemi değişikliği nedeniyle yeni bir katsayının belirlenmesinde hukuka aykırı bir yön bulunmamıştır'' denildi.
Kararda, bir başka anlatımla ''düzenleyici işlemlerin, yargı kararlarında da belirlendiği üzere maddi olay ve hukuk düzenindeki değişikliğe bağlı olarak değiştirilmesinin mümkün olduğu ve bu nedenle kazanılmış hakka dönüşme olanağı bulunmadığı'' belirtildi.

KATSAYI KESİNLEŞTİ
Danıştay’ın bu kararıyla katsayı konusundaki karmaşa da sona ermiş oldu. Buna göre; alan içinde tercih yapan adayların ortaöğretim başarı puanı 0.15, alan dışında tercih yapacak adayların puanı ise 0.12 ile çarpılacak.

ÖZCAN: ÇOK MUTLUYUM, TEŞEKKÜRLER
Danıştay'ın bu kararını değerlendiren YÖK Başkanı Prof. Dr. Yusuf Ziya Özcan, "YÖK'ün kararını iptal etmedi. Yapılan itirazı reddetti. Yani yaptığımız düzenlemeyi kabul etti. Çok çok mutluyum. Diyecek başka bir şey yok'' dedi.
Bunun 1,5 milyon öğrencinin geleceği ile ilgili bir karar olduğunu vurgulayan Prof. Dr. Özcan,  Danıştay'a teşekkür ederek, “Gerçekten tam bu sınav zamanında morallerini zaman zaman bozduğumuz öğrencilerimiz için büyük bir destek oldu. Gerçekten müteşekkiriz kendilerine. Sağ olsunlar” diye konuştu.

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş