İş bulma sıkıntısı çekilmeyen 4 alan

 Milli Eğitim Bakanlığı tarafından hazırlanan 'Ulusal Mesleki Bilgi Sistemi'nde, mezun olunan alanlara ve eğitim durumlarına göre, Türkiye'deki işsizlerin profili ortaya çıkardı. Okul mezuniyetlerine göre iş durumu çizelgesi 'İstihdam konusunda avantajlı olmak için hangi mesleği seçmelisiniz?' sorusuna yanıt arıyor. İşte dikkat çeken veriler:
* Türkiye'nin 24.7 milyon kişiden oluşan işgücünün, 9.4 milyonu ilkokul mezunu, iki milyondan fazlası okuryazar değil ya da diploması bulunmuyor. İşgücünün yüzde 60'ı liseyi bitirmemiş.
* Okuma yazma bilmeyenlerin yüzde 8'i, okuma yazma bilen ama okula gitmeyenlerin yüzde 15.2'si, ilkokul mezunlarının yüzde 12.2'si, ilköğretim ve ortaöğretim mezunlarının yüzde 17.7'si, genel lise mezunlarının yüzde 18'i ile meslek lisesi, üniversite mezunlarının yüzde 13'ü işsiz.
* En fazla işsizlik, sosyal hizmetler alanı mezunları. 11 bin sosyal hizmet mezununun yüzde 31'i, sanat dalları mezunlarının yüzde 24'ü, ulaştırma ve çevre koruma mezunlarının yüzde 21'i, bilgisayar bölümü mezunlarının ise yüzde 20.1'i işsiz. Gazetecilik mezunlarının yüzde 19'u iş bulamıyor.
* İş bulma sıkıntısı çekmeyen mesleklerin başında ise güvenlik hizmetleri, sağlık, hukuk ve veterinerlik alanları geliyor. Güvenlik hizmetleri mezunlarının sadece yüzde 1.6'sı, sağlık mezunlarının yüzde 4'ü, hukuk mezunlarının yüzde 4.3'ü ve veterinerlik mezunlarının yüzde 6.8'i işsizlik mücadelesi veriyor. MEB, bu verilere karşılık, 'Hukuk ve sağlık dallarında bir dereceniz varsa işsiz kalmıyorsunuz. Veterinerler de yüksek oranda istihdam ediliyorlar, artan oranlarda, büyük market zincirlerinde de işe girebiliyorlar' tavsiyesinde bulundu.
* Öğretmenlerin yüzde 12'si, iktisatçı ve işletmecilerin yüzde 17'si , mühendislerin yüzde 13'ü halen işsiz. 
 ...

Akşam

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş