Sınavsız Üniversite Müjdesi!

YÖK Başkanı Üniversitelerde Bazı Bölümleri Sınavsız Girilir Hale Getirmek İçin Çalıştıklarını Söyledi.


YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde bazı bölümleri sınavsız girilir hale getirmek için çalıştıklarını söyledi. YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan'ın 18 yaşındaki oğlu Baran Özcan, bu sene ilk kez yapılan Yükseköğretime Geçiş Sınavı'na (YGS) katıldı. Oğlunu, sınava gireceği ODTÜ Fizik Bölümü'ne getiren Özcan, burada gazetecilerin sorularını yanıtladı.

ÖSYM Başkanı Ünal Yarımağan'ın, talebin fazla olmadığı bazı bölümlere geçişin sınavsız olabileceği yönündeki önerisinin hatırlatılması üzerine Özcan, "Bazı bölümlerin o türden, sınavsız girilen bölümler haline getirilmesi mümkün. Bir süredir bunun üzerinde düşünüyoruz, hangi bölümler böyle olabilir diye. Mesela Almanya'da hukuk tahsili böyle. Herkes, hukuka girebiliyor. Başarılı olanlar devam ediyor, başarısız olanlar ayrılıyor. Onun gibi, bazı bölümleri imtihansız girilir hale getirmek için çalışıyoruz." diye konuştu.

Özcan, "Uygulamanın başlaması kaç yıl sürer ?" şeklindeki bir başka soru üzerine ise "Arz ve talebi biraz daha dengelersek o zaman kolay olacak. Dengeli hale getirmeye yaklaştık. Birkaç yıl içinde mezun olan öğrenciler için üniversitede o kadar yerimiz olacak. O zaman bu türden sınavsız geçiş yapmak mümkün olacak." dedi.

Memurlar.net

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş