25.000 Atama İçin Yeni Yasa Teklifi Ne Anlama Geliyor?

"Milli Eğitim Bakanlığı’nın aylardır sözünü ettiği yasa tasarısı nihayet Meclise geldi. Bundan sonra artık milletvekillerinin insafına kalmış. Hiç olmaz ise bu konuda alınan grup kararlarının ötesine geçip, vicdanlarının sesini dinlerler. "


Yasa tasarısı öylesine muallak ki bir şey anlamak mümkün değil. Gelen maillerin çoğu da bu yönde.

MEB kurmayları ile daha önce yaptığımız görüşmeler çerçevesinde edindiğimiz bilgi şu yönde.

Ağustosta 30 bin öğretmen alınacak. Bu 30 bin kadronun 25’i yeni, 5 bini de emekli olanların yerine alınacak. Yani yasa ile alınacak 25 bin yeni karo ağustos’ta atanacak 25 bin öğretmen için.

70 bin’lik kadro ise sözleşmeli 70 bin öğretmenin kademeli olarak kadroya alınmalarına yönelik. Ama söylenen 25 bin yeni kadroya ilişkin böyümün haziran’da kabul edileceği, diğerinin ise bir başka bahara erteleneceği şeklinde.

İlerleyen dakikalarda ve günlerde bu konuda aldığımız ayrıntıları sizlerle paylaşmaya devam edeceğiz..

Söz konusu haber  ve kanunun içeriği ve  kafalara takılan sorular  şöyle: 

25 bin öğretmen ataması Meclis’te!

Milli Eğitim Bakanlığına, 2010 yılı içinde 25 bin öğretmen kadrosuna atama yapılmasını öngören yasa tasarısı, TBMM Başkanlığına sunuldu...

Milli Eğitim Bakanlığı Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunda değişiklik yapılmasına dair kanun tasarısıyla, Bakanlığın taşra teşkilatında kullanılmak üzere toplam 70 bin kadro ihdas ediliyor. Ayrıca, tasarıyla, merkezi yönetim bütçe kanunlarına göre tahsis edilen atama izinleri dışında, Milli Eğitim Bakanlığının serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan 25 bin kadroya 2010 yılı içinde atama yapılması düzenleniyor.

Tasarının gerekçesinde, Milli Eğitim Bakanlığının bilgi çağının gereklerine ve bilgi toplumunun beklentilerine cevap verebilmek için çeşitli değişim ve gelişim projeleri geliştirdiğine işaret edilerek şöyle denildi:

''Geleceğimizin teminatı olan çocuklarımızın bilgi çağının ihtiyaçlarına ve beklentilerine cevap verecek ve yetişmelerini sağlayacak şekilde eğitim ve öğretimin aksatılmadan sürdürülebilmesi bakımından öğretmen kadrosu ihdasının yapılması zorunlu hale gelmiştir. Öğretmen ihtiyacının karşılanması amacıyla merkezi yönetim bütçe kanunlarına göre tahsis edilen atama izinleri dışında, Milli Eğitim Bakanlığının serbest öğretmen kadrolarından boş bulunan 25 bin kadroya 2010 yılı içinde atama yapılması amaçlanmaktadır.''

70 bin kadro için zaman verilmiyor  

Tasarıda bir şey dikkat çekiyor. 25 bin kadro 2010 yılında kullanılacak diyor. Ama 70 bin kadro için zaman verilmiyor. Belki de yasa böyle çıkacak ama uygulama tarihine sonra karar verilecek. Belki de olası bir seçim öncesinde. Umarız TBMM’de görüşülmesi sırasında ayrıntıya kavuşur…

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş