Düz liseler neden Anadolu liselerine dönüştürülmek isteniyor?

 Milli Eğitim Bakanlığınca genel liselerin Anadolu lisesi statüsüne kavuşturulmasına yönelik genelgeyle ilgili Eğitim Sen'den yapılan açıklamada, ''Dershaneye gidemeyen ya da hayatın daha farklı sorunlarla çevrelediği bir öğrenci ya meslek liselerine ya da dershanelerden devşirme özel liselere gitmek zorunda kalacak'' denildi.


 Açıklamada, genelgeyle, mesleki ve teknik orta öğretime daha fazla öğrencinin yönlendirilmesi amacı taşındığı ve bu dönüşümün 2013 yılına kadar tamamlanmasının hedeflendiğinin açıkça ifade edildiği belirtildi.
Hükümetin eğitim politikaları eleştirilen açıklamada, şu görüşlere yer verildi:
''Anadolu liseleri sınavla öğrenci almaktadır. Dershaneye gidemeyen ya da hayatın daha farklı sorunlarla çevrelediği bir öğrenci ya meslek liselerine ya da dershanelerden devşirme özel liselere gitmek zorunda kalacak. Doğal olarak böylesi bir durumda yoksul ailelerin çocukları meslek liselerine gitmek dışında bir yol izleyemeyecektir ve bu durum meslek lisesine gitmek istemese dahi onların tercihi olarak sunulacaktır. Bu dayatma ve zorlama anayasal bir hak olan eğitim hizmetinden eşit yararlanma hakkını ortadan kaldıracaktır.'' 

Abbasguclu.com

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

EĞİTİM İŞ İLANLARI

Sayfayı Paylaş